Gündem, Manşet

Özel Okullar Öğrencileri Merkezi Sınavla Alacak

2Q==

Bakan Yılmaz, bu konuda  “özel okulların kendi sınavını yapabileceklerini” dile getirmişti. Bugün İstanbul’da 50 özel okul temsilcisi ile bir toplantı düzenleyen ve bu konuda kararını açıklayan Özel Okullar Derneği “Toplantıya, daha önce Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında öğrenci alan özel okullarımız katıldı.

9 okul temsilcisinin katılımıyla Sınavla Öğrenci Alan Özel Okullar Komisyonu kuruldu. Komisyonumuzun aldığı çoğunluk kararı ile liselere yerleştirmeler için Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı merkezi sınav sonuçlarını kullanacağız. Bu kararımızı Bakanlık yetkililerine ulaştırıp onay alacağız. Onay almamız takdirde son kararımızı kamuoyuna bildireceğiz.” Şeklinde konuştu.

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, toplantıda, Türkiye’deki tüm yabancı özel okulların da bakanlığın düzenlediği sınavı kıstas olarak kabul etme noktasında aynı fikirde olduklarını beyan etti.  Toplantıda aldıkları kararlarını Bakanlık yetkililerine gelecek hafta bildireceklerini ifade eden Dal, “Sınav sonuçları, kayıt takvimi gibi teknik konulardaki taleplerimizi Bakanlık yetkililerine ileteceğiz. Problem çıkmaması halinde, özel okullar olarak Bakanlığın yapacağı merkezi sınavı kullanma kararımız geçerli olacak.” Şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir