Yararlı Siteler

Pandemi Döneminde Mutlaka İzlenmesi Gereken Tarihi Diziler

Z

Herkesin evde kalması gerektiği pandemi döneminde yapılacak aktiviteler oldukça geniş kapsamlı. Bunlardan biri de ekranlara taşınmış ve tarihi dönemleri konu olan önemli dizileri seyretmek oluyor. Vaktinizi daha verimli bir şekilde geçirmenizi sağlarken keyfinizi de artıracak pek çok dizi bulabilirsiniz. Aralarında Es Film imzası taşıyan dizilerinde bulunduğu seçenekleri liste haline getirerek günlerinizi keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. İşte aralarında Yapımcı Yusuf Esenkal imzasını taşıyan dizilerinde bulunduğu bazı seçenekler; 

Payitaht Abdülhamid

5630122

 

TRT ekranlarında 2017 yılından itibaren yayın hayatını sürdüren Payitaht Abdülhamid, bu listenin en başında yer alıyor. Sultan II.Abdülhamid’in taht süresince izlediği politikalar, halk arasındaki gelişmeler veya sarayın hareketli yapısı dizide çok iyi bir şekilde yansıtılıyor. Dönemin sosyal ve siyasi yapısının mükemmel bir algoritma ile işlenmesi ise izleyicilere dönemi öğrenme imkanı da tanıyor. Es Film tarafından hazırlanan ve Bülent İnal, Özlem Conker, Hakan Boyav ve Bahadır Yenişehirlioğlu gibi önemli isimlerin başrolünü paylaştığı bu dizi, görsel ve niteliksel olarak seyircilerin takip etmeyi sevdiği yapımlar arasında. Yapımcı Yusuf Esenkal tarafından hayata geçirilen bu dizi sürükleyici hikayesi ile 5 sezondur ekranlardaki yerini koruyor. 

Diriliş Ertuğrul

568cb9ffc03c0e3370f80073

TRT bünyesinde yer alan önemli tarihi dizilerden biri de Diriliş Ertuğrul. Kayı Obası beyi olan Ertuğrul’un hayat hikayesini ve bey olduktan sonraki süreci en iyi şekilde aktaran dizi, 5 sezon boyunca izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Dizinin tüm karakterlerinin vurgulandığı hikaye oldukça güçlü. Dizinin sahip olduğu aksiyon sahneleri ise seyirciyi daha heyecanlı bir yerden yakalıyor. Arka arkaya izleyerek bitirmek isteyeceğiniz bu heyecanlı serüvenin başrollerinde de önemli oyuncular karşınıza çıkıyor. Ertuğrul karakterini Engin Altan Düzyatan canlandırırken Halime Sultan karakteri ile gönüllere taht kuran Esra Bilgiç muhteşem bir performans sergiliyor. Dizide Hülya Darcan, Nurettin Sönmez ve Cengiz Coşkun gibi isimleri de farklı hikayeleriyle seyredebilirsiniz. 

The Last Kingdom

lVXjH9ctij3hg8FlyneogFFyNjl

 

İngiliz Kralı babasının ölümüyle köle olarak Paganların yaşadığı bölgeye götürülen Uhtred’in hikayesini ele alan dizi, pandemi döneminde izleyebileceğiniz seçeneklerin arasında bulunuyor. İngilizlerden yardım alamayan Uhtred, Wessex Krallığı’ndan yardım almak istiyor. Bu süreçte gerçekleşen olayların akıcı bir şekilde anlatılması seyirciyi de kendine çekiyor. Alexander Dreymon, Tobias Santelmann ve Emily Cox gibi oyuncuların yer aldığı geniş kadrosuyla ön plana çıkmıştır. 2015 yılı tarihli bu yapımı da listenize ekleyebilirsiniz. 

The Tudors

Ekran Alintisi

 

İngiltere ve Kanada ortak yapımı olan The Tudors, bir döneme damga vuran diziler arasında bulunuyor. İngiltere Kilise Reformu ve sarayın içerisinde gerçekleşen çalkantılı olaylar, dizide çok ince bir şekilde işlenmiştir. 2007 ve 2010 yılları arasında izleyicisi ile buluşan bu diziyi izlerken kendinizi akıcı bir dünyanın içerisinde bulabilirsiniz. VIII. Henry rolüyle adından sıklıkla bahsettiren Jonathan Rhys Meyers, canlandırdığı karakteri ile dizinin önemli isimleri arasına yerleşiyor. 

Frontier

51738101f1cb74363 0

  1. yüzyılın sonlarını ve o dönemi ele alan bir dizi izlemek istiyorsanız Frontier sizin için doğru bir seçim. Dizinin konusu güç ve çatışmanın üzerine kuruluyor. Kürk ticareti yapan farklı gruplarının karşı karşıya gelmesi bu çatışmanın başlamasına neden oluyor. Son dönemlerin popüler oyuncularından biri olan Jason Momoa’nın başrolünü üstlendiği bu muhteşem dizide hem maceraya hem de dram sahnelerine şahit olabilirsiniz. 

Downton Abbey

1165

Hugh Bonneville, Michelle Dockery ve Maggie Smith’in başrollerini paylaştığı Downton Abbey dizisini de listenize alabilirsiniz. 1912 yılını başlangıç noktası alan bu dizi de Crawley ailesinin yaşantısı ve ailenin yanında çalışanların başından geçenler anlatılmıştır. Titanik’in buzdağına çarpması ile değişen hayatların nasıl şekillendiğini izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

The Hollow Crown

big startfilmru1346983

Shakespeare’in farklı oyunlarından derlenerek uyarlanan The Hollow Crown, yayınlandığı dönemde pek çok seyircinin yakından takip ettiği bir yapım. 14. yüzyıl sorunları ile başlayan dizinin devamında Agincourt savaşına kadar devam ediyor. Dönemin farklı yapılarını en iyi şekilde yansıtan bu diziyi fazlasıyla seveceksiniz. 

Es Film imzası taşıyan projeler için şirketin web sitesini ziyaret edip projeleri kısmını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir