Gündem, Manşet

‘PISA 2015 Büyük Bir Kriz’

PISA 2015 Raporu’nu değerlendiren Doç. Dr. Şirin, sonuçları “Felâket” olarak yorumladı. Testin bir anlamda bilinenleri doğruladığını belirten Doç. Dr. Şirin, üç yıl önceki sonuçların da alarm verdiğini ifade etti.

Bu sonuçların ardından uyanılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şirin, okul çağında olan bu kuşağın hakkıyla eğitilememesi durumunda tıpkı sanayi devriminde geç kalındığı gibi yüksek teknolojiye dayalı yeni çağda da geç Türkiye’nin geç kalacağını savundu.

Testin sonuçlarını “Türkiye için büyük bir ekonomik kriz işareti” olarak yorumlayan Prof. Dr. Selçuk Şirin, ileri dereceye beceriye sahip öğrenciler olmadığında katma değerli bir üretimden söz edilemeyeceğini ifade etti.

Sonuçlara bakarak alarm zillerinin her kesime duyurulması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Şirin, Türkiye’de acil olarak siyaset üstü mantıkla bu uluslararası veriler incelenerek ilerideki 10 yılın hatta 20 yılın haritasını çıkaracak bir şuranın toplanması gerektiğine vurgu yaptı.

Okul öncesi eğitimin önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şirin, her kente üniversite yerine her mahalleye okul öncesi eğitiminin açılması, bu eğitimin de kalitesinin artırılması gerektiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.