Ekonomi, Manşet

Satılık Daire Alırken Bu Kurallara Dikkat Edin!

9k=

Fakat bu süreçte dikkatli olmalı ve ilk olarak ne istediğinizi tam olarak belirlemelisiniz. Eğer ne istediğinizi iyi analiz ederseniz, seçenekleri daraltarak kendinize en uygun sahibinden satılık ev bulmanız da çok kolay olacaktır.

Piyasa Değerini Araştırın

Satılık daire için en önemli konu fiyat konusudur. Özellikle emlak sektörüne çok hakim değilseniz öncesinde fiyat konusunda araştırman yapmanız çok önemli olacaktır. Mesela herhangi bir bölgeden ev almak istediğinizi düşünelim. İlk olarak bu bölgedeki farklı özelliklere sahip dairelerin fiyatlarını genel olarak araştırın. Daha sonra beğendiğiniz evden fiyat alın ve bu fiyatlarla karşılaştırın. Yaptığınız araştırma, almak istediğiniz sahibinden satılık evin piyasa değerini az çok tahmin etmenizi sağlayacaktır.

Piyasa değerini araştırırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, satın almak istediğiniz dairelerle benzer özelliklere sahip olan daireleri araştırmaktır. Mesela site içerisinde bir daire bulduysanız, o sitede yer alan diğer dairelerin fiyatlarına göz atabilirsiniz. Böylece piyasa değerini de anlayarak daha sağlam bir yatırım yapmış olursunuz.

Krediye Uygun Olup Olmadığını Araştırın

Ev kredileri için bazı şartlar bulunmaktadır. Satın alacağınız daire için kredi çekmeyi düşünüyorsanız, dairenin kredi için uygun olması gerekmektedir. Bu noktada bazı durumları mutlaka araştırmalısınız. İlk olarak mutlaka evin kat irtifakı ya da mülkiyetinin olması gerekmektedir. Eğer almak istediğiniz daire inşaat halindeyse, kredi çekebilmeniz için en az %80’lik kısmının tamamlanmış olması da şarttır.

Evin projesinde yapılan değişiklikler de kredi çekimi sırasında önem verilen bir konu olarak bilinmektedir. Yani evin projesinde sonradan bir değişiklik yapılmamış olması, değişiklik yapılsa bile çok küçük seviyede bir değişiklik olması gerekmektedir.

Son olarak sahibinden satılık evin tapusu hisseliyse evin tüm sahiplerinin evi satma konusunda hemfikir olması, ev sahibinin birinci dereceden akraba olmaması ve ev tapusunda nitelik olarak “mesken” yazması gerekmektedir.

sahibinden satilik daire

İpotek ya da Haciz Durumlarını Araştırın

Almayı düşündüğünüz sahibinden satılık ev üzerinde haciz ya da ipotek olması durumunda ev için kredi çekmeniz imkansız olacaktır. Ayrıca daha sonradan bu hacizleri ödemek zorunda bile kalabilirsiniz. Bu nedenle öncesinde mutlaka ev sahibi ile tapuya giderek ipotek ve haciz olmadığı hakkında belge alınmasını talep etmelisiniz. Zaten ev kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, bu belge banka tarafından mutlaka istenecektir.

Üzerinde ipotek ya da haciz bulunan evler için satın alma işlemi yalnızca sizin bunları kabul etmeniz durumunda gerçekleşebilmektedir. O nedenle satış sözleşmesini hazırlarken bu durumlara da çok dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir durumdan haberiniz yoksa, sözleşmeyi okumadan asla imzalamamalısınız. Kabul ediyorsanız da tapuyu üzerinize alabilmeniz için bunu satış sözleşmesinde yazılı olarak belirtmeniz gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir