Gündem, Manşet

Son Dakika Haber! Meral Akşener Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mı Oluyor?

Z

Can Ataklı’ya Göre Ankara’da Meral Akşener…

Gazeteci Can Ataklı bugün yazdığı yazısında şu ifadeleri kullandı; “Bana göre görünen en mantıklı çözüm şu: İstanbul İlhan Kesici, Ankara Meral Akşener”  Ataklı, yazısında yerel seçimin muhalefet ile Ak Parti’nin son savaşı olduğunu söyledi. Ayrıca İstanbul için Binali Yıldırım’a olumsuz baktığını, İlhan Kesiciye olumlu baktığını aktardı.Ataklı, yazısında Ankara’da Meral Akşener’in aday olabileceğini iddia etti.

Dengeler Her An Değişebilir

Ataklı bugünkü yazısında şu ifadeleri kullandı;

“Bu seçimlerde AKP’nin geriletilmesi, özellikle Ankara ve İstanbul’da hakimiyetin muhalefete geçmesi ile siyasetteki dengelerin tamamen değişeceğine inanılıyor. Bu nedenle nasıl AKP’nin Ankara ve İstanbul’u kaybetmeye tahammülü olmayacaksa muhalefetin de bu kenti mutlaka alması gerekiyor. Ben de milyonlarca kişi gibi İstanbul ve Ankara adaylarının kim olabileceği yönünde aylardır kafa yoruyorum. İsimleri herkes gibi çok merak ediyorum.

“Ankara İçin En Mantıklısı Akşener”

Ankara için ise bana göre en mantıklı seçim Meral Akşener’dir. Daha önce MHP kökenli Mansur Yavaş’a oy vermekte hiçbir sakınca görmeyen Ankara’daki CHP’li seçmenlerin Akşener’e hiçbir itirazları olacağını düşünmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine yakışacak bir kadın olan Akşener ayrıca çok başarılı bir belediye başkanı da olacaktır.
Birkaç gündür “İstanbul ve Ankara için en mantıklı adaylar kimler” sorusuna cevap bulmak için pek çok siyasetçi ile konuştum, fikir almaya çalıştım. Ankara için Meral Akşener’in adını söylediğimde aldığım ilk tepki hep şu oldu; “Meral Akşener daha yeni bir parti kurdu. Belediye başkanı olur mu, olursa ne olur? Partisine ne olacak?” Bu tepkiyi verenlere hemen Fransa ve Jacques Chirac örneğini veriyorum. İki dönem Fransa Cumhurbaşkanlığını yapan Jacques Chirac, 1976 yılında başbakanlığını yaptığı Valery Giscard d’Estain’le anlaşmazlığa düştü ve Cumhuriyet için Demokratlar Birliği Partisi’ni (RPR) kurdu. 5 Aralık 1976’da partisinin başkanı seçilen Chirac, 4 Kasım 1994’e kadar bu makamda oturdu. Chirac 1977 yerel seçimlerinde Paris Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu ve kazandı.

Ardından iki kez Fransa Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Chirac, amacına üçüncü seçimde ulaştı ve 1995 yılındaki seçimleri kazandı. Bir açıdan bakınca Akşener ile Chirac’ın siyasi hayatları birbirine benziyor. Akşener de tıpkı Chirac gibi lideriyle ters düşünce parti kurmuştu. İYİ Parti Başkanı, genel başkanlığı bırakmadan Ankara adayı olabilir ve kazanırsa da iki görevi birden sürdürebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir