Manşet, Öğretmen

Şubat Öğretmen Ataması Olacak mı?

Z

Son zamanlarda atama bekleyen öğretmen adaylarının en merak ettikleri konu yakın bir zamanda özellikle de 2017 Şubat’ta öğretmen ataması olacak mı sorusudur. Atama bekleyen öğretmenler için 2016 yılı biraz talihsizlikler içeriyor.

2016 Yılında Öğretmen Atamaları

2016 Şubat’ta Milli Eğitim Bakanlığı 30 bin öğretmen atadı. Bu atama 2015 KPSS’ye giren öğretmen adaylarına yaradı. 2016 KPSS’sine giren öğretmen adayları da bir önceki yıl olduğu gibi atama sayısının fazla olmasını bekliyordu ki tüm bir yıl bunun için çaba gösterdiler. Fakat maalesef 2016 KPSS’den sonra öğretmen ataması için pek olumlu gelişmeler yaşanmadı. Önce sözleşmeli öğretmenlik kavramı tekrar tezgah üstüne çıktı. Sonrasında ise hiç KPSS’ye girme gereği duymayan dershane öğretmenlerine atama yolu açıldı. KPSS’ye girmiş toplamda 15 bin öğretmen ancak atanabildi. Sözleşmeli öğretmenliğe “Bizim için fark etmez , vatanımız için her türlü hizmetimizi yaparız” mantığıyla bakan ve kendilerini alıştıran öğretmenler sözlü mülakatlarla adeta yıkıldılar. Onca yıllık emekler, 2 dakikalık sözlü mülakatlar ile ölçülmeye çalışıldı. Neyse bu konu hepinizin malumu, fazladan bir hatırlatma gereği duymuyorum.

2017 Şubat’ta Öğretmen Ataması Olacak Mı?

Gelelim 2017 yılının Şubat ayında bir öğretmen ataması olup olmadığı konusuna. Öncelikle Milli Eğitim Bakanı dahil herkesin 15 binlik bir öğretmen atamasından resmi olarak bahsettiğini biliyoruz. Ancak sonraki ekonomik gelişmeler bu atamaların önüne set çekti ki tüm yetkili ağızlar adeta “öğretmen atama” kelimesini lügatlarından attılar. Bırakın öğretmen atamasını fazladan 40 bin öğretmenin olduğu bile söylenir hale geldi. Bu konuda en son Başbakan Binali Yıldırım’ın TRT canlı yayınında söyledikleri aslında önemli. Çünkü daha önceden Başbakan’a yanlış bilgi verildiğini düşünüyordum ki Başbakan olayın arka planına vakıf olduğunu gösterdi. Başbakan Binalı Yıldırım, 40-50 bin öğretmen fazlamız var ama bazı bölgelerde öğretmen eksikliğimiz mevcut dedi. Bu önemli bir açıklamaydı. Evet aslında 40 bin öğretmen fazlası vardı; Ancak bu fazlalık sadece belirli bölgelerde mevcuttu. Örneğin İstanbul’da olması gerekenden çok fazla bir öğretmen kadrosu var. İşte bu 40 binlik fazlalık buradan kaynaklanıyor. Ama İstanbul’da onbinlerce öğretmenin fazla olması Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde öğretmen açığının kapatıldığı manası da taşımıyor. Sorun tam da buradan kaynaklanıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerine atanan öğretmenler bir şekilde Batı illerine gitmenin yolunu arıyor ve gidiyor da. Böylelikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde öğretmen sayısı azalırken Batı illerinde norm fazlası öğretmen sayısı artıyor. Buradaki dengesizlik MEB’i sıkıntıya sokmaya başladı ki sözleşmeli öğretmenlik birden gündemimize girdi.

Yukarıda da belirttiğim gibi var olan öğretmen açıklarından dolayı 24 Kasım günü özellikle Başbakan’dan bir öğretmen ataması müjdesi bekledik. Ancak bu güzel haber gelmedi. Başbakan 2017’de öğretmen atamamız olacaktır dedi sadece. Bunun üstüne Maliye Bakanlığına 2017 yılında toplamda öğretmen atamaları dahil 60 bin memur atama hakkı tanındı. Atama bekleyen öğretmenler olarak moralimiz bozulmuşken AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Allah izin verirse Şubat’ta 60 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz dedi. Daha önce de AES Genel Başkanı Cansel Güven 2017 Şubat’ta 30 bin öğretmen ataması olacağı müjdesi vermişti. 2017 Şubat Öğretmen Ataması konusunda bizler hala umut doluyuz. Belki bahsedilen rakamlar özellikle 60 bin rakamı pek gerçekçi değil(Dualarımız gerçek olması yönünde) ama Şubat’ta bir atamanın olması çok yüksek bir ihtimal.

Şubat Öğretmen Ataması Olacak mı?” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Şeyma dedi ki:

    Kasım dada var denildi ama olmadı ne olacak böyle yüksek puan alsak bile atama yapılmıyor bir suru öğretmen açıkta madem öyle eğitim fakültelerini kapatsinlar ayrıca adaletsiz olan su formasyonu da vermesinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir