Manşet, Personel Alımı

Taşeron Kadro Çalışmaları Sona Erdi! İlerleyen Süreç Nasıl Olacak? Taşeronlara Kadro Geliyor Mu?

9k=

Taşeron Kadro Yasası ile ilgili görüşmelerin kısa süre önce sonuna geldiği belirtildi. Peki, görüşmelerden sonra alınan kararlar ne yönde oldu? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi yoksa sözleşme mi yapılacak?

Ülkemizde değişik kurumlarda çalışmakta olan ortalama bir milyon taşeron işçi var. Bu taşeron işçileri mesleki garanti elde edebilmek için devlet bünyesinde kadrolu olmayı istemektedir. Yaklaşık iki yıldır bu anlamda görüşmeler yapıldı ve neticesinde 2017’de taşeron işçilerin devlet güvencesinde olacağı haberi bildirildi. Peki, bu kadrolar ne zaman verilecektir?

Kadro Değil Sözleşme

Tahminlere göre masada konuşulan öncelikli konu kadro değil sözleşme oldu. Çünkü kamu da kadro olayı bitirilip sözleşme olayına geçildi. Bu yüzden taşeron işçilerine de kadro değil sözleşme yapılacak. Yapılacak bu sözleşme 1 yıldan 3 yıla uzatılması beklenmektedir.

Kamunun Yeni Statüsü Nedir?

Kamudaki işçilerin olduğu 4A, 4B, 4C, 4D statüleri vardır. Bu statülere bir yenisinin yani 4E statüsünün ekleneceği ve bu statüye de taşeron işçilerin yerleştirileceği tahmin ediliyor.

Taşeron Kurumu Mu Kurulacak?

Tahminler taşeron işçilerini yönlendirecek bir kamu kurumunun kurulacağı yönünde. Mesela X belediyesindeki taşeron bu belediyede işi bitirince işine de son veriliyor. Bu gibi şeylerin yaşanmaması için bütün taşeron işçiler açılacağı düşünülen kuruma bağlanıp çalıştığı yerde işi bitirdikten sonra bu kurumun yönlendireceği i bir yerde çalışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir