Açık Öğretim, KPSS, Manşet, Sınavlar

Ücretli Öğretmenlik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

9k=

☞ Sitemizi telefonunuz ve tabletiniz üzerinden takip etmek için uygulamamızı indirebilirsiniz GooglePlay

Kadrolu öğretmen eksikliğinin bulunduğu okullarda boş geçen dersler neticesinde öğrencilerin mağdur olmaması adına okulun bulunduğu İlçe MEM tarafından ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılabilir. Öğretmen eksikliğinin devam ettiği sürece okullarda ücretli öğretmen çalışmaya devam eder. Size bu yazımızda Ücretli Öğretmenlik Nedir sorusuna detaylı olarak cevap vereceğiz.

Ücretli Öğretmenlik Maaşı Ne Kadar?

Ücretli öğretmenlik yapan bir kişinin kesin ve belli bir maaşı yoktur. Ücretli öğretmenler girdikleri ders saati kadar ücret alırlar. Ücretli öğretmenlik ders saat ücreti ise son zamlarla beraber yaklaşık 11 TL’dir. Bir ücretli öğretmen haftada 25 saat derse giriyorsa ay toplamında yaklaşık olarak 100 saat ders verir. Maaşı da 100 x 11 TL = 1100 TL olarak hesaplanabilir. Bu nedenle maaşlar girilen ders saatine göre değişkenlik gösterecektir.

Ücretli Öğretmenlik Şartları Nelerdir?

Ücretli öğretmenlik için öğretmenlik şartlarını gerektiren Lisans diploması, formasyon belgesi, fotoğraf, kimlik fotokopisi, ve varsa KPSS sonuç çıktısı gerekmekte. KPSS sonuç belgesini artık çoğu Milli Eğitim Müdürlüğü istemektedir. Torpil iddialarıyla karşılaşmak istemeyen ve işini sağlama alan MEM’ler doğru bir kararla KPSS puan sıralamasına göre görevlendirme yapabilir. Ancak ihtiyaç giderilmiyorsa KPSS şartı aranmaz.

Ücretli Öğretmenliğe Nasıl Başvurulur?

Ücretli öğretmenlik başvuruları ilgili İl/İlçe MEM’ler tarafından web sitelerinde duyurulur. Bu duyuruda ücretli öğretmenlik şartları ve ücretli öğretmenlik başvuru tarihleri de belirtilir. Bu nedenle öncelikli olarak bulunduğunuz il veya ilçenin MEM sitesini takip ediniz. Ancak her Milli Eğitim Müdürlüğü ücretli öğretmenlik duyurusunu site üzerinden yapmaz. Sizlere tavsiyemiz bulunduğunuz İl/İlçe MEM’lere giderek bilgi isteminiz yönündedir.

İki Yıllık Mezunum, Ücretli Öğretmenlik Yapabilir miyim?

Normal şartlarda öğretmenlik branşını okumayan 4 yıllık üniversite mezunlarının bile ücretli öğretmenlik yapması mümkün değildir. Ancak bazı bölgelerde ihtiyacın fazla olması ve yeterli öğretmenlik mezunlarının bulunmaması nedeniyle başka bölümlerde okuyan lisans mezunlarının ve hatta 2 yıllık üniversite mezunlarının görevlendirildiği söylenmektedir.

Ücretli Öğretmenlikte Sigortam Yapılır mı?

Evet, ücretli öğretmenlikte sigortanız yapılır; ancak bu sigorta tam olarak SSK’ya işletilmez. Ders yoğunluğunuza göre aylık bazda değişen gün sayısında sigortanız yatırılır.

Facebook Öğretmen Sayfamızı beğenmek için tıklayınız

Soru – Cevap Paylaşımları yapabileceğiniz Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir