Burslar, Formasyon, Gündem, Manşet, Öğretmen

Üniversiteye Girişte Yeni Sınav Sistemi Açıklandı

2Q==

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sınavı sisteminde bu yıl yapılacak değişiklikleri kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan açıklamalardan özetle yeni sınav sistemi aşağıdaki gibi olacaktır.

Sınavın Adı: “Yükseköğretim Kurumları Sınavı”

Yapılan değişiklikler ile birlikte yeni sistemde uygulanacak sınavın adı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı”  (YKS) olarak açıklandı. Yeni sınav, bir hafta sonunda üç oturumda yapılacak. İlk oturumda Türkçe-Matematik, ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Matematik-Fen Bilimleri testleri yer alacak. Ayrıca pazar günü yabancı dil sınavı ayrı bir oturum olarak gerçekleştirilecek.

Tüm adaylar ilk oturuma zorunlu olarak girecek. İlk oturumdaki sorular Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına dayalı olacak. İkinci oturumda ise adaylar gitmek istedikleri bölümlerin puan türüne uygun olan testleri seçecek.

Sınav Puanının Geçerliliği 2 Yıl Olacak

200’ün üstündeki puanların geçerlilik süresi ise 2 yıl olacak.

Her Oturumda 80 Soru Olacak

Üç oturumda yapılacak sınavlarda oturum başı 80 soru yer alacak. Türkçe-Matematik oturumu ise sabah yapılacak. Cumartesi öğleden sonra ise Türkçe-Matematik, ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Matematik-Fen Bilimleri testlerinin yer aldığı ikinci oturum yapılacak. Pazar günü ise yabancı dil sınavları yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir