Uzaktan Eğitimle Formasyon Veren Üniversiteler

Uzaktan Eğitimle Formasyon Veren Üniversiteler

Uzaktan Eğitim yoluyla formasyon veren üniversitelerin listesini bu haberimizden takip edebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Nedir ?
Uzaktan eğitim öğrenci ile öğretmenin fiziksel olarak aynı ortamda olmaması durumunda kullanılan eğitim teknolojilerindendir. Eğitim teknolojisi tarafından incelenen bir fenomendir ve bu alanın eğitim bilimlerine yaptığı en büyük katkıdır. Uzaktan eğitim ile öğretmenler ve öğrenciler asenkron uzaktan eğitim (kendi seçtiği zamanlarda basılı veya elektronik ortamların el değiştirmesi) veya senkron uzaktan eğitim (eş zamanlı iletişimi sağlayan teknolojiler ile etkileşim) yöntemlerinden uygun ve mümkün olanını kullanarak eğitim çalışmalarını yürütebilirler.
Kullanılan yöntemler nelerdir ?
Posta ile.
İçeriğin radyo veya televizyon üzerinden dağıtıldığı ders veya yayın.
İçeriğin yüklü olduğu CD-ROM ve bilgisayar ile öğrencinin etkileşime geçmesi.
İnternet üzerinden senkronize veya asenkronize ağ bağlantıları ile.
Öğrencinin el bilgisayarı veya mobil telefon ile kablosuz sunucu üzerinden ders içeriğine erişmesi ile.

Uzaktan eğitimin uzaktan olan dersleri hangileridir ?
Birinci dönem dersleridir.
Yani
1. Eğitim Bilimine Giriş
2. Öğretim ilke ve Yötenleri
3. Ölçme ve Değerlendirme
4. Rehberlik
5. Sınıf Yönetimi
6. Gelişim Psikolojisi(Seçmeli ders)
7. Öğrenme/eğitim psikolojisi(Seçmeli ders)

7 tane ders uzaktan(Bilişim teknolojileri kullanılarak verilen eğitim)
2. Dönem dersleri de yüz yüzedir.
Bu dersler ise ;
1.Özel Öğretim Yöntemleri
2.Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
3.Öğretmenlik Uygulaması

Üç tanedir. Bu dersler ise 1. ve 2.’si üniversite dersliklerinde görülen yüz yüze derslerdir. 3.’sü ise öğretmenlik uygulaması dersidir ve formasyon aldığınız üniversitenin oluşturduğu gruplar ve bu grupları yönlendirdiği MEB okulları koordinasyonuyla vermektedir. Öğretmenlik uygulaması bir öğretim elemanı(danışman hoca) bir de MEB okullarında bulunan bir öğretmen tarafından(branşınıza göre) uygulamalı şekilde verilmektedir. Notunuzu ise doldurduğunuz staj dosyası ve MEB öğretmeni(%40 vize yerine puan verir),öğretim elemanı(%60 final niyetine puan verir) şeklinde yürütülmektedir.

Dikkat ederseniz ilk dönem ilk önce size bilgiler teorik olarak verilmekte,ikinci dönem ise size bunlar uygulatılmaktadır. Özellikle Özel Öğretim Yöntemleri ve Öğretim Teknolojileri ve Materyal tasarım derslerinde Sunuş,Buluş ve diğer öğretim teknikleri size gösterilir ve uygulatılır,öğretmenlik uygulaması dersinde ise 2 ders vize final yapıldıktan sonra(öğretim teknolojileri ve materyal tasarım dersleri,özel öğretim yöntemleri dersleri vize finalleri) öğretmenlik uygulaması stajı başlatılır.
Birinci dönem 14 haftadır(her dönem 14 hafta olur lisanstan bilmeniz gerekir ve her 2 kredi bir hafta içerinde bir defa verilir),ikinci dönem de 14 haftadır.Bazı üniversiteler bu haftaları gün sayarak sıkıştırılmış program şeklinde eğitim verebilirler. Ve pert olana kadar derse girersiniz smile ifade simgesi

Öğretmenlik uygulamasından muaf olmak nasıl olur ?
Dördüncü Bölüm :
(3) Programa başlayanlar, ilk hafta içinde, yükseköğretim kurumlarında pedagojik formasyon eğitimi kapsamındaki bazı derslerden muaf tutulmak için başvuruda bulunabilir. Muaf olunan dersler için öğrencilere ayrıca ücret iadesi yapılmaz.
(4) Özel öğretim kurumlarında veya MEB’e bağlı bir yıldan az olmamak kaydıyla öğretmenlik yaptığını belgeleyenler, Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf tutulur.. Ayrıca, pedagojik formasyon derslerinin alındığı dönemde MEB’e bağlı okullarda ücretli öğretmenlik, özel öğretim kurumlarında öğretmenlik veya Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmakta olanlar, Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf tutulur.

Uzaktan Eğitimle pedagojik formasyon veren üniversiteler hangileridir ? 

Anadolu Üniversitesi

Toplam kontenjan 1.300 olarak ilan edilmiştir. Başvurular 28 Ağustos-08 Eylül 2017 tarihleri arasında online yapılacak. İlana ulaşmak için TIKLAYINIZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Daha önce uzaktan eğitimle formasyon veren üniversite yeni ilanında yaptığı açıklamada başvuru yoğunluğuna göre derslerin uzaktan yapılıp yapılmayacağını belirleyeceklerini belirtti. Başvurular 05.09.2017-10.09.2017 tarihleri arasında online olarak yapılacak. İlana ulaşmak için TIKLAYINIZ

FACEBOOK FORMASYON İLANLARI SAYFASI

FACEBOOK FORMASYON GRUBU

TWİTTER’DAN TAKİP

Uygulamayı indirin, formasyon ilanları anında cebinize gelsin:

     

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

78 yorum

 1. Toplamda bu kadar üniversite mi var uzaktan eğitim olarak yoksa açıklanacak üniversiteler de olabilir mi uzaktan eğitim ?

 2. Harikasınız sizin sayenizde kolaylıkla takip edebiliyorum çokkkkkk teşekkürler….
  Elinize sağlık

  Eğer bir işiniz düşerse(UMARIM düşmezde) BEN DE HEMŞİREYİM ARKADAŞLAR.HERKESİN BU ZORLU SÜREÇTE YOLU AYDINLIK OLSUN.

  • Merhabalar, ilginize çok teşekkür ederiz. Umarım yolumuz sizin oralara hiç düşmez ancak böyle içten mesajlar bizi mutlu ediyor.

 3. Arkadaslar ben yakın doğuya kayıt yaptım fakat istanbulda yaşıyorum yeni kontenjan açıklanmıs kararsız kaldım istanbul a kayıt yaptırsam mı yoksa kıbrısa gidip gelsem mi

 4. Hocam hiç tanımadığınız, aklınıza bile gelmeyecek şehirlerde kasabalarda insanlara bu bilgileri derleyip sınıflandırıp kolaylaştırıp ulaştırıyorsunuz…Bunun karşılığını Yaratıcı verecektir hiç şüphe yok ki…saygılar

 5. Offf başvurular bitmiş galiba oturup ağlayacağım ya… iki yıldır uğraşıyorum .bu sefer de baş vuruları kaçırdım. .

 6. Admin duyurusnu hala vermeyen üniversite kaldı mı hiç bi yere yerleşemedim kendi üniversiteme bile yardımcı olurmusunuz

  • Çoğu üniversite ilanını yayımladı. Birkaç üniversite kaldı, onlar da sanırım önümüzdeki hafta açıklar.

 7. Uzaktan eğitimde ikinci donem formasyon eğitiminin alındığı üniversiteye gitme zorunluluğu var mi?staj nerde yapılır?

  • Merhabalar, uzaktan eğitim veren bütün üniversitelerde ikinci dönem yüz yüze eğitim vardır. Yani stajı üniversitenin bulunduğu ilde yapacaksınız.

 8. İşletme Bölümü mezunuyum formasyon alabilirmiyim .Eger alırsam hangi okullarda alabilirim yardimci olabilirmisiniz

 9. uzaktan eğitimlerde öğretmenlik uygulaması dersi nasıl alınıyor? üniversitenin olduğu ilden mi almak zorundayız?

   • Yüz yüze almaktan kasıt nedir uzaktan eğitimde uygulamayı kayıtlı olduğun üniversitenin olduğu ilden değil de yaşadığımız ilden staj yaparak alamaz miyiz

 10. Gastronomi bölümü için uzaktan eğitimi kapsayan bir üniversite yokmu arkadaşlar bana yardımcı olabilir misiniz

 11. merhaba admin

  bilgiler için teşekkürler, ancak bir sorum olacak.Uzaktan formasyon şubat ayı için başvurular başladı mı?

 12. Ben birşey sormak istiyorum.. aof sosyoloji ögrencisiyim. Genel ortalamam :3.67 Bazi sebeplerden 1.5 donem ara verdim. Bu yil güz doneminde 5. Yariyili okudum. Bahar doneminde 8.yarıyılı okuyacağim.. haliyle 7.yarıyıl seneye kalıyor.. ben bu durumda son sınıf öğrencisi olmayip formasyon alamiyor muyum? Bilgi verir misiniz?

 13. Ben 1997 hemşirelik mezunuyum okulda eğitim alırken 2 kredilik dersim eksikti 4 lü sistemde 2,65 ortalamam, eğitime giriş ölçme değerlendirme vs aldım transkribim var bu şartlarda bazı derslerden muaf olup alabilir miyim uzaktan eğitim bana çok uygun yada çalıştığım kuruma yakın ünv kültür ünv Kadir has vs

  • Kayıt yaptırdığınız üniversiteye durumunuzu anlatmanız gerekmekte. Dersler uyuyorsa muaf olacağınızı tahmin ediyorum.

 14. Merhaba benim bi sorum olacakti. Uzaktan egitim icin Öğretmenlik Uygulaması dersinden nasil muaf olunur. Formasyona başladıgimiz tarihten itibaren bi okulla anlasip ücretli ogretmenlik yaptığına dair bi belgeyle muaf olunur diye duydum dogrumudur acaba ?

 15. Ya ben sakarya üniversitesine ön kayit formasyon başvuru yaptım kazanıp kazanmadığımı öğrenmek îstedîğimde böyle bîr öğrencî yok diyo ön kayıt yaparken başvurunuz yapılmıştır diye bişey gelmîştî canım çok sikkin ne yapabilirim?

 16. İkinci yıl ilk iki ders için kayıtlı bulunduğumuz okula 3. Ders için ise uygulama okuluna gideceğiz. Yani uzaktan eğitimde sadece ilk yıl uzaktan doğrudur değil mi ?

 17. adanada yasıyorum nevsehir üniversitesinde formasyona baslayacagım ikinci dönem olan staj egitimini bulundugumuz ilde yapma imkanı varmı

 18. Pf derslerinin alındığı hangi dönemde ücretli öğretmenlik le muaf olabiliriz yada her iki dönem olması mi lazım? ?

 19. işletme mezunklarına hangı okullar formasyon verıyor yardımlarınızı beklıyorum lutfeeen 🙁

 20. Muaf durumu nasıl oluyor acaba.bilgilendirir misiniz.okudugumuz bölümden mi ücretli öğretmenlik yapmak zorundayiz? Tam bi yıldan kasıt formasyona baslamadan önce mi olması gerekiyor.yoksa ilk dönem egitimj alıp ikinci dönem staj yerine ücretli ogretmenlik yapmaya devam mi ediyoruz.

 21. Dormasyonda staj drumu hakknda bilgi verrmisiniz acil yani staji formasyon aldimiz unideki ildemi yapmak zorundayiz

 22. Uzaktan eğitim derslerini telefondan takip etmek mümkün mü? Takip ediliyosa çevrimiçi görünüp yoklamada var görünülebiliyor mu?

 23. Aof sosyoloji bolumu 3.sinif bitti seneye 4.olacagim. Oncelikle pedagojik formasyon icin hangi yil basvuru yapabiliorum? ayrica basvuru yapabilmek icin ortalama kosulu var mi yoksa basvuruanlar arasinda bi siralamaya mi tabi tutuluyoruz? Ayrica uzaktan egitim veren universitelere aof mezunlari da basvurabiliyor mu?

 24. Merhaba iyi günler , ben 2016-2017 öğretim yılında formasyon almak istiyorum fakat başvuru tarihlerini bir türlü bulamadım tarihler belli mi acaba ?

 25. merhaba, çevre mühendisiyim. formasyon almak istiyorum. bunun için sağlık ile ilgili formasyon veren yerler mi oluyor sadece? yardımcı olur musunuz?

 26. Beden Eğitimi için formasyon güz dönemi şu aralar gündemde olan gündeme düşecek olan bir üniversite var mı ?

 27. Merhaba,
  2015 yilinda aof fen edebiyat faklutesinden mezun oldum. Ancak devlet universitelerinde 2.5 ortalama istediginden ve benim not ortalamam yetmediginden (2
  .32) formasyon alamiyorum ozel universitelerde de ortalama gerekiyor mu sorusuna yanit bulamadim ve eger gerekmiyorsa cok pahalimidir fiyatlari . Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkur ederim.

 28. Merhaba benim arkadaşım aof sosyoloji bölümü nden mezun oldu ama formasyonları ilgili tarihleri kaçırmış galiba ne yapabilir yani imkan sağlayan başka okullarda yeni ilanlar verir mi ya da seneye başvurabilir mi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 29. İyi çalışmalar su ürünleri mühendisliği için formasyon veren okullar hakkında bilginiz var mı acaba?

 30. Cumhuriyet Üniversitesi’nin uzaktan formasyon eğitimi var mı acaba bi de Erciyes Üniversitesi’nin 2015-2016 formasyon başvuruları başladı mı yardımcı olursanız sevinirim…

 31. Merhaba, ben geçen yıl Karabük Üniversite.sinden formasyon aldım ama bazı sebeplerden dolayı 3 dersim kaldı. Onları Nasil halledebilirim. Yardımcı olur musunuz lütfen

 32. Merhaba,
  2016-2017 güz dönemi için uzaktan eğitimle formasyon verilecek mi? Lütfen bilgi verir misiniz?

 33. Formasyonda internet üzerinden yapılan başvuruda alan adını yanlış yazdığımızda düzelttirme şansımız varmı?

 34. Formasyon kayıtları bittimi veya kayıtları devam eden üniversiteler var mı şimdiden teşekkür ederim

 35. Ceko mezunlari formasyn alabiliyor mu acaba. Cok arastirdim ama net bi bilgi bulamadm sanirim alamiyor 🙁 yardimcj olur musunuz?

 36. Mrblar ben ondokuz mayıs ünv sine uzaktan eğitim için online basvurdum ama bu konuda hiç bilgim yok 5-10 eylul arasında kayıtlar var ödemeyi bu tarih içinde mi yapmam gerekiyor bilgi v verebilirmisiniz tesekkürler simdiden

 37. Dersleri telefondan izleyebilir miyiz bir de Tokat Gazi Osmanpaşa üniversitesi ne zaman açacak bilginiz var mı

 38. 1971 Bolu Erkek Öğretmen Okulu mezunuyum.1971-79 arasında muhtelif okullarda ilkokul öğretmenliği yaptım. 1979 yılı sonunda istifade ayrılıp özel sektöre geçtim. Pedagojik formasyonu alıp sınıf öğretmenliği yapmak istiyorum. Gerekli şartları ve müracaatı mı nasıl yapmam gerektiği hususunda beni aydınlatmanın ışıklar rica eder saygılarımı sunarım.

 39. Uzaktan egitim ile Sosyoloji formasyon veren üniversiteler hangileri acaba yardımcı olabilir misiniz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor