Gündem, Manşet

Yeni Kurumlara Mescit Şartı

9k=

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan  değişiklikle yeni açılan eğitim kurumlarında mescit olması şartı getirildi. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı hazırlanacak mescitlerde abdesthane de bulunacak. Mescitler için genelde bodrum katı vb. yerler tahsis edildiğinden yönetmelikte bu yerlerin doğal aydınlatma ile aydınlatılması yani ferah mekanlarda bulunması gerektiği ifade edildi. Resmi Gazetenin 24.06.2017 tarihli sayısında yayınlanan yönetmeliğin 5. maddesinin Ç bendinde ilgili düzenleme şöyle açıklandı;

“ç) Her kurumda yeteri kadar müdür yardımcısı odası, idari oda, abdesthane, doğal aydınlatmalı uygun mekânda kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere mescit, mutfak/ yemekhane /kantin/ kafeterya, teshin/ısı merkezi, su deposu, sistem odası, ilgili mevzuatına göre sığınak, depo/araç-gereç odası/arşiv odası, kurumun türüne göre yeterli sayıda tuvalet ve lavabo, ayrıca pansiyonlar hariç her kurumda müdür odası bulunması,”

Yönetmelik değişikliği ile birlikte kurumların açılması için gerekli öğrenci ve nüfus sayısı da belirlendi. Örneğin, anadolu lisesi açılabilmesi için yerleşim birimi merkez nüfusunun en az 10.000, anadolu imam hatip lisesi açılması için yerleşim birimi merkez nüfusunun en az 5.000, mesleki ve teknik anadolu  lisesi açılması için ise yerleşim birimi merkez nüfusunun en az 10.000 olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir