Manşet, Öğretmen

Yetiştirme Kursu Veren Yüksek Lisans Mezunu Öğretmenlerin Dikkatine!

2Q==

Herkesin bildiği gibi, öğretmenler hafta sonu eğitimi destekleme ve yetiştirme adı altında kurs açabilmektedir. Öğretmenlere,  hafta sonu yapılan yetiştirme kurslarındaki ek ders ödemeleri, 657 sayılı Kanunun 176. Maddesine göre % 100 artırımlı verilmektedir..

657 sayılı Kanunun 176. maddesinde, “Bu ücretler, … Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.” hükmü yer almakta olup, maddede atıfta bulunulan bu ücretler ek ders ücretleridir. Öte yandan, toplu sözleşmenin eğitim hizmet koluna ilişkin bölümünün 8. maddesinde “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.” hükmü yer almaktadır.

Şimdi bu iki madde birlikte değerlendirildiğinde, şayet öğretmen yüksek lisansı bitirmiş ise her ek ders ücretinin % 5, şayet doktora mezunu ise % 15 artırımlı verilmesi sonucu ortaya çıkıyor. Bu durum, yetiştirme kursları ek ders ücretlerini de içermektedir. Sonuç itibariyle  yüksek lisans mezunu bir öğretmenin yetiştirme kurs ücretinin % 105, doktora mezunu bir öğretmenin yetiştirme kurs ücretinin % 115 artırımlı verilmesi icap etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir