USD
3,4897
EURO
3,6830
ALTIN
130,0593

Biriken İzinlerin Tek Seferde Kullanımı Mümkün Mü?

Farklı nedenler ile hepiniz yıl içinde ki izinlerinizi mümkün oldukça uygun ve sağlıklı şekilde kullanmak istiyorsunuz. Özellikleri bakımından memurların izin günleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 23.maddesinde tanımlanmıştır. Buna göre “memurların yıllık izin süreleri; 1 yıl ile 10 yıla kadar dönemdir çalışanlar için 20 gün, 11.yıldan itibaren 30 gün olarak” belirlenmiştir. Elbette ki bu izinler […]

Biriken İzinlerin Tek Seferde Kullanımı Mümkün Mü?

Farklı nedenler ile hepiniz yıl içinde ki izinlerinizi mümkün oldukça uygun ve sağlıklı şekilde kullanmak istiyorsunuz. Özellikleri bakımından memurların izin günleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 23.maddesinde tanımlanmıştır.

Buna göre “memurların yıllık izin süreleri; 1 yıl ile 10 yıla kadar dönemdir çalışanlar için 20 gün, 11.yıldan itibaren 30 gün olarak” belirlenmiştir.

Elbette ki bu izinler amirlerin de insiyatifi ile toptan ya da kısmi olarak kullanılabilir. Aynı şekilde iki yıl boyunca kullanılamayan, artan izinler de aynı şekilde birleştirilerek kullanılabilir. Her bir cari yıl ile bir önceki cari dönem hariç, önceki yıllara ait izinler kullanılmadıysa bu haklar kaybedilmiş olur.

Aynı şekilde öğretmenlerin yaz tatilleri ve dinlenme süreleri izin olarak tanımlanmıştır. Hastalık ve benzer mazeretler ise izin dışındadır.

Memur olarak radyoaktif ışınlara maruz kalan sağlık personeli, her yıl yıllık izinlerinin haricinde 1 ay sağlık izni kullanır.

Konu ile ilgili detayları ve resmi açıklamaları

62-140 ve 154 seri nolu, Devlet Memurları Kanunun Genel Tebliğinde de bulmanız mümkün. Ayrıca yıllık izin kategorilerini de inceleyebilirsiniz.

Bu durumda 2015 yılında kullanılmayan izinler 2016 yılında ki izinler ile birleştirilebilir. Ancak 2017 yılına girdiğinizde 2015 yılından izinleriniz artık kullanılamaz duruma gelir. Sadece 2016 yılından izinler 2017 yılına devredilecektir.

Yıllık izinler, memurun amirinin uygun görmesi durumunda kullanılır. İhtiyaç olan durumlarda, hastalık ve mazeret haricinde ki izinleri amir ret etme hakkına sahiptir. Yöneticilerin son kararı bu aşamada önemlidir.

YORUMLAR

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.