Manşet, Memurlar

675 ve 676 Sayılı KHK’larda Memurları İlgilendiren Düzenlemeler

Resmi gazetede 29 Ekim 2016 tarihli KHK yayınlanmıştır. İçeriğinde memurları ilgilendiren düzenlemeler hakkında bilgiler yazımızın devamında.

675 ve 676 sayılı kanun hükmünde kararnameler 26 Ekim 2016 tarihinde yayınlanmıştır. KHK’lar ve 657 Devlet Memurları Kanununda bulunan iki maddeye yeni fıkralar eklendi. Bunun yanında sağlık personelleri için sözleşmeli alımlarda da düzenlemeler yapıldı.

675 ve 657 sayılı KHK’larda Memurları ilgilendiren düzenlemeler şöyle;

657 ye bağlı olan kişiler görevlerinden uzaklaştırıldıkları zamanlarda uygulanan 3 ay sınırlandırılması tamamen kaldırılmış oldu.

Memur olacaklar için yeni bir ekleme yapıldı. Memur alım şartları arasına eklenen yeni maddeye göre memur olacak kişilerin memur alımları sırasında güvenlik soruşturmaları yapılacak.

Ülkemizin yaşadığı terör saldırıları sonuçlarına dayanılarak, kişilerin memurluğunu iptal etme maddesine yeni bir fıkra eklenmiştir. Bu yeni eklenen fıkraya göre; Terör örgütleriyle en ufak bir iletişim halinde olan kişiler, terör örgütlerine yardım desteği sağlayanlar, kamunun sağlamakta olduğu imkânları bu örgütler için kullanmak ve örgüt propagandası içerisinde bulunmak memuriyeti sonlandıran maddeler arasındadır.

Sağlık personellerinin sözlü şekilde sözleşmeli olarak alınmalarına da düzenlemeler getirildi. Sözleşmeli olan sağlık kurumlarında görev yapan personel aile mazeretleri haricinde görev yaptığı yerde minimum 4 yıl görevde bulunma koşulu getirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünde görev yapacak olan genel müdür yardımcılarının sayısı 7 olarak değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir