Gündem, Manşet

Bakan Albayrak Doğalgazın Daha Da Ucuzlayacağını Açıkladı

lazy

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Türkiye’nin doğalgaz arama ve sondaj sektöründe tarihi bir adımın içinde bulunduğunu ifade ederek, “İki gemimiz ile sismik çalışmalarımız devam ederken, süreci tamamlanan ve yakın zamanda imzaları atılan ve bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek.” Sözlerini dile getirdi.

Ülkemizin doğalgaz depolama sektöründe önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, “Kasım veya aralık gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü’nün ikinci fazı 2019’da bitiyor. Silivri’deki kapasite artırma çalışmalarımız da devam ediyor. 2021-2022’de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor.” Şeklinde ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, senelik doğalgaz tüketiminin en az %20’sini depolayarak arz güvenliği problemini tamamen halledeceklerini ifade ederek, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“En kötü güne hazır olacağız. Kapımızdan savaş eksik olmuyor. Türkiye, a veya b senaryosuna değil, z senaryosuna da hazır olacak şekilde bir stratejiyle yürümek zorunda. Bazı bölge ülkelerinin izlediği gerginlik politikalarına rağmen biz aklıselimin hâkim olduğu bir enerji diplomasisi ile Doğu Akdeniz gazının ticarileşmesi için her türlü iş birliğine açık olduğumuzu belirttik. Diğer yandan, 2019-2020’de tamamlanması planlanan Türk Akım projesi de tarafların anlaşması durumunda Avrupa’nın doğalgaz arz güvenliğine katkıda bulunacak. Geliştirdiğimiz bu projeler, enerji uzmanlarının dile getirdiği ‘Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye’den başlar’ tezini doğrulamaktadır. Türkiye bölgenin enerjide anahtar ülkesi.Türkiye, günlük siyasi tartışmalarla, konjonktürel gelişmelerle veya geçici siyasi endişelerle değerlendirilmeyecek kadar önemli bir bölgesel aktör ve güvenilir ortak.”

İnşallah, Gaz Daha Da Ucuz Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Ülkemizin, siyasi kararlığı ve güçlü iktisadi altyapısıyla enerji sektöründe evvelden olduğu gibi gelecekte de güçlü bir ülke olacağını ifade ederek, “Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı kontrol ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye bu piyasada daha aktif oluyor. Türkiye’nin elinde bulundurduğu alıcı gücüyle, gaz inşallah daha da ucuzlayacak. Şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak.” Şeklinde ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, enerji sektöründe önemli gelişmelerin sağlandığını belirterek, “Ulusal şebekeye 400 milyon metreküp gaz sağlama kapasitesine sahip gelişmiş bir sistemi ülkemize kazandırmak için gerekli yatırımları hızla hayata geçiriyoruz.” Sözlerini kullandı.

Kimse Akdeniz’i Kendi Denizi, Zenginliği Sanmasın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, ülkenin yılda ortalama 55 milyar dolar enerji ve maden ithalatının olduğunu ve bu sektörde dışa bağımlılıktan kurtulması gerektiğini ifade etti.

Bu sektörde ülkemizin boşa sarf edecek vakti olmadığını dile getiren Albayrak, şu sözleri dile getirdi:

“Sokağa atacak 1 kuruş paramız, heba edeceğimiz 1 gram enerjimiz yok. Doğalgaz alanında, sadece altyapı yatırımları değil, arama ve sondaj alanında da tarihi bir sürecin eşiğindeyiz.

“İki gemimiz ile sismik çalışmalarımız devam ederken, süreci tamamlanan ve yakın zamanda imzaları atılan ve bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek. Türkiye daha sondajı yapmadan, ‘Türkler gaz buldu’ yaygarası koparılmaya çalışıldı. Siyaseten bu manipülatif haberlerin arkasında neler olduğunu biliyoruz. İnşallah biz adımları rasyonel ve bilimsellik içinde atarsak, o gün gelecek. Kimse Akdeniz’i kendi babasının denizi, kendi zenginliği sanmasın. Türkiye olarak, gerek uluslararası hukuktan kaynaklı kendi münhasır ekonomik alanlarımızda, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ruhsatlı sahalarında bu aramaları yapmaya devam edeceğiz. Kimse kusura bakmasın. Allah nasip eder de o gazı da bulursak, kimse merak etmesin, halkımızla bu müjdeyi de ilk biz paylaşacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir