KPSS, Manşet, Öğretmen

Bakan İsmet Yılmaz’dan Gündeme Dair Açıklamalar

lazy

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gündeme ilişkin gazetecilerin sorduğu sorulara önemli açıklamalarda bulundu.

İkili Öğretimden Tekli Öğretime Geçiş

İkili öğretimden tekli öğretime geçiş sürecini merak eden gazetecilere Bakan Yılmaz; iki öğretimle eğitim-öğretime devam eden okulların oranının yüzde 37 olduğunu, tekli öğretime geçiş için yaklaşık olarak 77 bin dersliğe daha ihtiyaç duyduklarını belirten Bakan Yılmaz, geçmiş dönemlerde yıllık bazda 28 bin yeni derslik açtıklarını belirterek eğer aynı hızda çalışmalara devam edebilirlerse 3 sene sonucunda ikili öğretimden tekli öğretime geçişin tamamen sağlanabileceğini vurguladı.

Bakan İsmet Yılmaz, 5. sınıflarda hazırlık mahiyetinde yabancı dil eğitimi de vereceklerini, verilecek yabancı dili öğrencilerin seçebileceğini açıkladı.

Anaokulları Zorunlu Olacak mı?

Anaokullarına giden öğrencilerin gitmeyen öğrencilere göre eğitim hayatında bir adım önde olduğunu belirten Bakan İsmet Yılmaz, Anaokulu 2019 yılına kadar zorunlu olacak açıklaması yaptı.

Sözlü Mülakatlar Gereklidir

Son zamanlarda gündemde yoğun yer tutan öğretmen atamalarında sözlü mülakat sorusuna da cevap veren Bakan İsmet Yılmaz, bilinçli olarak sözlü mülakatlar üzerinden insanların kafasında soru işareti oluşturulduğunu vurguladı ve ehliye, liyakat için sözlü mülakatın şart olduğunu belirtti. Sınavda yüz soruya da doğru cevap veren bir adayın anladığı anlatamıyorsa, beden dilini kullanamıyorsa bunun yanlış olacağını, ülkenin geleceği olan çocuklarımız için sözlü mülakatın gerekli olduğunu savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir