Gündem, Manşet

Belediyeler Sosyal Etkinlik Merkezi Açabilecek

lazy

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 687 sayılı KHK ile kurulması kararlaştırılan sosyal etkinlik merkezleri hakkında yönetmelik yayınlandı. Yönetmeliğe göre belediyeler tarafından Bakanlıktan izin alınmak kaydıyla sosyal etkinlik merkezleri açılabilecek. Özel öğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre ilkokul,ortaokul ve lisede öğrenim gören öğrencilerin, ödev ve projelerine destek olmak amacıyla sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerinin düzenleneceği sosyal etkinlik merkezlerinin açılış şartları belirlendi.

Yönetmeliğe göre il milli eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında imzalanacak protokollerin bakanlık tarafından onaylanması gerekiyor. Merkezin tabelasında ilgili belediyenin siminin logosunun yer alabileceği,  fiziki ortamların düzenlenmesi ile ilgili de açıklamalar yönetmelikte yer aldı. Etkinlik merkezlerinin belediyeye ait veya kiralık binalarda açılabileceği, işletme hakkının hiç bir şekilde devredilmeyeceği belirtildi.

Merkezlerde yapılan tüm faaliyetlerin ücretsiz olacağı, öğrencilerin faaliyetlere belirli bir süre devam etmediklerinde kayıtlarının silineceği, haftanın tüm günü açık olabilecekleri ve 07.00-19.00 arasında hizmet verecekleri belirtildi.

Yönetmeliğe göre, etkinlik merkezinde kurum müdürü, usta öğretici, öğrencilerin  ödev ve proje araştırmalarına destek olacak lisans mezunu personel görevlendirilebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir