Manşet, Memurlar

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ve Ne İşe Yarar?

lazy

Son dönemlerde zorunlu hale geleceği söylenen bireysel emeklilik sistemi ile ilgili meclis tasarısı hazırlandı. Buna göre 45 yaşın altındaki çalışanlar, bireysel emeklilik sistemine kaydolma zorunluluğuna tabi tutulacaklar. Peki, bireysel emeklilik sistemi nedir ve ne işe yarar? Bireysel emeklilik sistemi, kendi ödeyeceğiniz primlerle emekli olmanızı sağlayan özel bir uygulamadır. Bu uygulama ile sigortasız kişiler dahi özel emeklilik şansına sahip olabilmektedirler.

Bireysel emeklilik sistemine katılanlar, aylık minimum 100 TL olmak kaydıyla prim ödemesi yaparlar. Prim ödemelerine ek %25 devlet katkısı da alabilirler. Şöyle ki; bireysel emeklilik prim ödemesi 100 TL olan bir tasarruf sahibi, %25 devlet katkısından yararlandığında bireysel emeklilik hesabında o ayki birikimi 125 TL olur. Prim ödemesini yüksek tutmak, devlet katkısından daha fazla yararlanmak anlamına gelir.

Tasarruf sahipleri, diledikleri zaman bireysel emeklilik şirketlerini değiştirebilirler. Bireysel emeklilik taşıma uygulaması olarak adlandırılan bu işlemin akabinde tasarruf sahibi istediği başka bir emeklilik şirketine transfer olabilir. Bireysel emeklilik sistemine katılan bireyler, 2 aylık sürenin sonunda sistemden ayrılma hakkı elde ederler.

Bireysel emeklilik sistemi üzerinden emekli olabilmek için sistemde en az 10 yıl ödeme yapmak ve 56 yaşını doldurmak şarttır. Bu şartları sağlayan bireysel emeklilik yatırımcıları, emekli maaşlarını almaya başlayabilirler. Sistemdeki toplam parası daha fazla olan tasarruf sahipleri, diğer emeklilere göre daha fazla maaş alabilmektedirler. Bu da prim ödemelerini yüksek tutmanın ne kadar önemli olduğunu gösterir niteliktedir.

Çalışanlar gibi işsizler, kamu ya da özel sektörden emekli olanlar ve ev hanımları da bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilmektedirler. 18 yaşını dolduran herkes, bireysel emeklilik sistemine katılım hakkı elde eder. Vefat durumunda malulen emeklilik devreye girer ve emekli maaşı kişinin yasal lehtarlarına kalır. İstenmesi durumunda hesapta biriken paranın bir defada çekilmesi de mümkündür. Kişiler, sözleşme esnasında diledikleri kişiyi yasal lehtar olarak belirleme şansına sahiptirler.

Bireysel emeklilik sisteminin özel sağlık sigortası ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu sistem, sadece özel prim ödemesi ile emekli olmayı sağlayan bir uygulamadır. Bireysel emeklilik sistemine katılanlar, kendi sigortalarını kullanmaya devam edebilirler. Sigortası olmayan bireyler, bu sistemle birlikte herhangi bir özel ya da genel sigorta sınıfına girmiş sayılmazlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir