Manşet, SGK

Çalışan Annelerin Önceki Doğumları İçin Sigortadan Borçlanma Hakları Olacak

lazy

2015 yılında hükümet kadınların sigorta olmadan önceki yaptığı doğumlar için borçlanma hakkı vermemişti. Bu anlamdaki çalışmalar sona erdi ve 2018 yılında yapılması planlanan değişiklikle 600 bin anne emekli olabilecek.

Ortaya Eşitsizlik Çıkıyor

Kadınlar hala doğum borçlanması yapabiliyor. Fakat bu fırsat, erkeklerinkiyle eşit değil. Yasa gereği, SSK’lı, Bağkurlu ve memur olan kadınlar sigortalı yapılmaya başladıktan sonraki doğumları için üç çocuğa kadar borçlanmaktadır. Bu da anneye 2160 gün prim kazandırıyor. Fakat buna sigortalı olduktan sonraki yaptıkları doğumlar dâhil ediliyor.

Artık Fark Olmayacak

2018 de hayata geçirilmesi düşünülen bu düzenleme sayesinde kadınlar da artık askerlik borçlanmasındaki gibi bir doğum borçlanması hakkına sahip olacak. Bu sayede sigortalılığın başlangıç tarihi geriye atılacak ve erken emeklilik durumu ortaya çıkacak. Böylece, minimum 6000 anne emekli olabilecek pozisyonda olacak.

Haklar Aynı Olmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yapmıştır. “Beklentimiz, kanunda değişiklik yapılarak kadın esnaf ve sanatkârların, Bağkurlu, SSK’lı kadınların sigortalı oldukları tarihten önce yaptıkları doğumlarının borçlanma kapsamına alınmasıdır”

Eksik Primler Tamamlanmış Olacak

Eğer bu yasa hayata geçirilirse eksik primi olan anneler, yaş doldurmamış anneler daha avantajlı bir durumda olacak. Mesela, eğer sigortalı olmadan önce 3 doğum gerçekleştirmişse ( doğumlar 2 yıl aralıklarla olma şartı ile) sigortalılık süreniz 6 sene geriye atılacak ve böylece yaş şartını doldurmuş ama prim eksiğiniz varsa bu prim eksiğiniz de tamamlanmış olacak ve emekli olabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir