Manşet, Memurlar, Öğretmen

Ek Bir Derece Ne Zaman Verilecek?

lazy

2015 yılının sonuna doğru yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 2005 yılından sonra atanan memurlara ek 1 derece verilmesi yönünde karar alınmıştı. Bu kararla birlikte 2005 sonrasında atanan memurların mağduriyeti giderilmişti. Bu mağduriyetin neden oluştuğu ve derecenin önemini merak eden öğretmen arkadaşlarımızın Ek Derecenin Önemi Hakkında” adlı yazımızı okuyabilirler.

Eğer yukarıda linki verilen yazımızı okumuşsanız ek bir derecenin ne kadar önemli olduğunun farkına varmışsınızdır. Peki 2016 yılıyla birlikte verilmesi gereken ek bir derece ne zaman verilecek? Bununla ilgili aralık ayının sonlarına doğru MEB’in bir yazısı vardı. Bu yazıya göre MEB, İl/İlçe MEM’lerden ek bir derecenin 15 Ocak 2016 tarihinden itibaren verilmeye başlanmasını istiyordu. Ek derecenin 15 ocaktan itibaren eklenmeye başlanacak olmasından dolayı 2016 Ocak ayı için öğretmenler ek dereceden kaynaklı maaş farkını alamamışlardı. Şubat ayında ek dereceden kaynaklı maaş farkını alabilmeniz için (ki ek bir dereceden kaynaklı maaş farkı bazı derecelerde 100 TL’ye kadar fark oluşturmaktadır.) derecelerin en az 7-8 şubata kadar işlenmesi gerekiyor. Çünkü şubat ayının maaş işlemleri 7-8 şubat gibi tamamlanmış olacak ve bu tarihten sonraki hiçbir değişiklik maaşlara yansımayacak. Böyle bir durumda öğretmenlerin maaş mağduriyeti iki aya çıkmış olacak.

Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle ek derecenizin verilip verilmediğini MEBBİS modülünden kontrol edebilirsiniz. Eğer derecenizde düşüş olduysa bunu okulda maaşla ilgilenen yöneticiye/memura hatırlatabilirsiniz. (Normal süreçte idareciler/memurlar ek derece kontrolünü yapacaklardır fakat yine de hatırlatmakta fayda var.) Ek bir derecenizin MEBBİS’e işlenmesinden sonra şubat ayında maaş bordronuzu da inceleyin. Çünkü ek bir derecenizin MEBBİS’inize işlenmesinden sonra bunun KBS’ye de (Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi) işlenmesi gerekiyor. Bunu da ancak Mal Müdürlüğü yapacağından arada koordinasyonsuzluktan kaynaklı derecelerin işlenmemesi gibi durumlar yaşanabiliyor.

Umarız ilgili çalışanlar ek bir derece artışının öneminin farkında olup öğretmenlerin ve memurların daha fazla mağduriyet yaşamaması için terfileri en kısa sürede gerçekleştirirler. Bununla ilgili merak ettiklerinizi ve sorunlarınızı aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Facebook Öğretmen Grubumuza katılmak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir