Manşet, Memurlar

Eş Durumundan Atanamayanlar İçin Çözümler

lazy

Her zaman memurların gündeminde olan eş durumu ile atanma ve atanamama sorunları farklı boyutlarda karşımıza çıkıyor. Bazı özel kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarında yer alan memurlar, başka yerlere atanma olanağı olmadığı için çakılı kadro olarak nitelendirilirler. Üniversite ya da belediye gibi benzer kamu kurumlarında çalışanlar bu neden ile eş durumu nedeni ile atanma sıkıntısı çekmektedirler.

Kanunların bu tarz bir uygulamaya müsait olmadığı fikri aslında bir yanılsamadır. Kanun bazı durumlarda esneklik ve açıklıkları da beraberinde getiriyor. Bunlardan birisi de atanma sorunu yaşayanlar için maaşlı tatil kullanımıdır. Eşinizin bulunduğu yerde, çalıştığınız kurum tarafından atanma olanağı olmadığı ve her şekilde istifa da etmek istemediğiniz bir durumda maaşlı tatil uygulaması devreye alınabilir.

Maaşlı Tatil Uygulaması Detayları

Öncelikle alacağınız maaştan bahsedelim,

Mücavir ve OHAL bölgesinde bu izni kullandığınızda maaşınızın %60’ını alırsınız.

Kalkınmada öncelikli olan bölgelerde, 1 bölgede %50, 2.bölgede ise %25’lik kısmı ödenecektir.

Bu kıstasların dışında kalanlar ise maaş almadan ücretsiz izin kapsamında olurlar.

Elbette bu eylemi gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak idari onay şarttır. Aynı şekilde bu izni aldığınız süre boyunca memuriyetiniz devam ederken, haklarınız da maaş kapsamı dışında işlemektedir. Sizler de eş durumu ile tayin olamıyorsanız, bu alternatif önerileri dikkate alabilir, öncelikli olarak seçimlerinizi bu kapsamda değerlendirebilirsiniz. Yapılacak işlemler için öncelikle amirleriniz ile görüşülmesi en sağlıklı olan davranış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir