Manşet, Memurlar

Fetö Soruşturmasından Dolayı Yanlışlıkla İhraç Edilen Memurlara Yeni Bir Düzenleme

9k=

FETÖ üyesi olarak yanlış ihbar edilen memurlar görevlerine geri dönebilecek. Ama sempatizan olanlar işlerine geri dönemeyecekler. Emeklilik tazminatı konusu ise hala tartışılıyor. Suçları kesinleşmiş olan memurlar ile ilgili hiçbir işlem yapılmayacak.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ operasyonlarından dolayı memurluktan ihraç edilen personellerin şikayetleri üzerine mağdur edilen ve terör örgütüyle bağlantıları olmayan kişiler için çalışmalar başlatıldı. Hukuki danışmanların söylediklerine göre ileride hukuki sonuçların karşılanmasında çıkabilecek güçlükler üzerine yaptıkları değerlendirmelerden dolayı 3 aşamalı bir mağduriyet planı tasarlandı.

Hukuki danışmanlarıyla sık sık görüşmeler içerisinde olan Başbakan Binali Yıldırım böyle bir planın yapılması gerektiğinin ilk sinyallerini 13 Ağustos’ta Çankaya Köşkü’nde önde gelen medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda şu sözleriyle ‘’ Bu örgütle irtibatı kendi isteğiyle olanlar ile hasbelkader burayla ilişki olmuş olanları ayırmamız gerektiğini düşünüyorum’’ vermişti.

Oluşmuş olan yada oluşabilecek olan mağduriyetlerin giderilmesi Kanun Hükmünde Kararname ile düzeltilebilecektir. Bu işlem memurluklarından ihraç edilen kişiler hakkında tekrardan kapsamlı bir şekilde araştırma yapılarak sonuçları sempatizan yada örgüte üyeliği olmadığı yönünde çıkan memurların geri dönmeleri için Kanun Hükmünde Kararname ile isimleri listelenerek işlerine geri dönmeleri sağlanacak.

Sendikalar ise memurluktan ihraç edilen ve FETÖ ile bağlantısı bulunmayan üyelerine izlemeleri gereken yolları anlattıkları öğrenildi. Hükümet bütün mağduriyetleri karşılayacağı hakkında teminatta vermektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir