Manşet, Memurlar, Öğretmen

FETÖ’den İşlem Görmüş Masumları Sevindirecek Haber

9k=

Eğer kişi aslı olmayan bir ihbar yüzünden ve yalnızca akrabalık ilişkisinden dolayı savcılık tarafından hakkında FETÖ’den işlem yapılmışsa ancak, herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı için kovuşturmaya gerek yoktur kararı alınmışsa bu kişi  ya da şirketler için sicil temizliğine gidilecek.

Hükümetin bazı kaynaklarına göre OHAL uygulamalarından bazılarında esnetilme yapılacaktır. bu esnetilme ile kamu çalışanları gibi belediye başkanları da yurtdışına çıkarken izin şartına ihtiyaçları olmayacak. aynı şekilde bu konuda sorun yaşayan iş adamları da bu sorundan kurtulacaktır.

Hükümet kaynakları bu çalışmayla alakalı şöyle bir açıklama yapmıştır;

“Özellikle kendileri ile ilgili bir somut veri olmamasına rağmen, akrabaları FETÖ’den soruşturma geçirenlerle ilgili de zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca bazen asılsız ve soyut ihbarlar yapılıyor. Ama savcılıklar gelen bu ihbarlarla ilgili mecburen işlem yapıyorlar. Bir sonraki aşamada, kovuşturmaya yer olmadığı belirtilse bile; bu kayıt devletin sisteminde yer alıyor. Bu kişilerin veya şirketlerin devletle olan ilişkilerinde, MİT ve Emniyet’ten gelen raporlar dikkate alındığı için, suçsuz da olsalar sürekli ‘haklarında FETÖ ihbarı olduğu ve savcılıklarca işlem yapıldığı’ bilgisi geliyor. Çünkü güvenlik birimleri de, hassas davranıp bu kayıtlara bakıyor. MİT ve Emniyet de bu konuda uyarıldı. Bu şekilde işlem görmüş ama kovuşturmaya gerek duyulmamış kişiler veya şirketlerle ilgili bir rapor tutulmayacak. Bu konudaki kayıtlar da sistemden temizlenecek. Sadece terör örgütleri ile bağı olanlarla ilgili istihbarat raporları dikkate alınacak. Bir anlamda sicil temizliği söz konusu olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir