Manşet, SGK

Gelir Testi Yaptırmayanlar Ne Yapmalı?

lazy

Gelir testi, kişinin hanesindeki gelir, malların ve mülklerin sayısına göre belirlenmektedir. 18 yaşından küçükler için GSS primi ödemesi gerekmemektedir. Onun dışındaki kişilerin prim ödemesi gerekmektedir. Daha doğrusu gelir testi sonucuna göre prim ödemesi gereken kişiler, gerekli olan ödemeyi yapmadıkları takdirde borçlu çıkacaklardır.

GSS herkes için zorunludur ve yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle GSS yapılması oldukça önemlidir.

 

Kimler Gelir Testi Yaptırmaz?

Gelir testi için bir çok kişinin merak ettiği konulardan olan hangi şartlarda olan kişilerin test yaptırmayacağı belirtilmiştir.

Buna göre gelir testi yaptırmasına gerek olmayanlar ;

  • 18 yaşından küçükler,
  • Bir işte sigortalı olarak çalışanlardır.

Bu kişilerin gelir testi yaptırmalarına gerek yoktur. Ancak diğer herkesin bağlı bulunduğu kaymakamlığa giderek gelir testi yaptırması şarttır.

 

Gelir Testi Sonucu Öğrenme

Gelir testinin sonucunu öğrenmek için e devlet şifresi ile sisteme girerek, ilgili bölümlerden sonucu öğrenebilirsiniz.

Gelir testi yapıldıktan birkaç gün sonra gelir testi sonucu öğrenme imkanınız vardır. Bu nedenle zamanında başvuru yapıp sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Gelir testi sonuçlarınızı öğrendiğinizde, eğer prim ödemeniz gerekiyorsa, zamanında ödeyerek bir sorun yaşamadan bu sistemi sorunsuzca halledebilirsiniz.

Gelir Testi Yaptırmayanlar Ne Yapmalı?” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Hakan Beştepe dedi ki:

    Her zaman olduğu gibi umursamaz davranıp gelir testi yaptırmadım. Sonrasına gelen ceza çok fena oldu. Aman dikkat edin aksatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir