Manşet, Memurlar

İnfaz Koruma Memuru Yer Değiştirme Şartları

Z

Adalet Bakanlığı Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ceza evlerinde görev yapan İnfaz Koruma Memurlarının (İKM) yer değiştirme – tayin işlemleri nasıl yapılır? İnfaz Koruma Memurlarının mazeret nakil atamaları ne zaman yapılıyor?

İnfaz Koruma Memurlarının nakil atama ve sınavları 2003 yılında yayınlanan Adalet Bakanlığı memur sınav, atama ve nakil yönetmeliği esaslarına göre yapılır. Naklen atama esaslarına göre memurların görev yaptıkları komisyonlara bağlı olarak en az 2 yıl çalışma zorunluluğu bulunur. Memurun atanmak istedikleri kurumlarda bu kadroda personel ihtiyacının bulunması gerekir.

Naklen atamalar ne zaman yapılıyor?

Yönetmelik kapsamında adalet komisyonlarından başka bir komisyona yapılacak olan atamalar her yıl Haziran ayında ve toplu olarak yapılır. Uygun görülmesi halinde zaman şartı aranmaksızın çeşitli atamalar gerçekleştirilebilir. İnfaz koruma memurlarına ilk kez 2017 yılında hizmet puanı esasına göre atama hakkı verilmeye başlanmıştır. Atanmak isteyen memurun puanları esas alınır ve yüksek puanlı olanlara öncelik verilerek atamalar gerçekleştirilir. Atamalar havuz sisteminde bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir.

İnfaz Koruma Memurlarının Mazeret Atamaları ise sağlık durumu, aile birliği ve can güvenliğinin tehlikede olması vs. gibi sebeplerde; mazeretlerin belgelendirilmesi durumunda yapılır. Bu atamalarda hizmet süresi şartı aranmamaktadır. Önemli olan uygun kadro şartının karşılanmasıdır. Mazeretin sona ermesinden sonra memur tekrar eski kurumuna ayrıca atanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir