Yararlı Siteler

İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

lazy

İş güvenliği uzmanlığı 6331 sayılı iş güvenliği kanunuyla işyerlerinde iş güvenliği uzmanları bulundurmak zorunlu kılınmıştır. 2012 yılından itibaren ülkemizdeki her firmaya iş güvenliği uzmanı atanması zorunlu kılınmıştır. Peki ya iş güvenliği uzmanı kimdir ve kimler olabilir? İş sağlığı ve iş güvenliği konularında görev yapmak üzere donanım sahibi tüm mühendislik disiplinindekiler iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilir. Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir. Mimar veya teknik elemanlar da iş güvenli eğitimleri sonucu sertifika alarak iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.

İş Güvenliği Uzmanlarının Yetki ve Görevleri

İş güvenliği uzmanlarının en temelde görevleri bulundukları iş yerlerinin çalışma sahalarında, işçilerin çalışma yöntemlerinde işçilerinin sağlıklarını tehlikeye atacak bir durumun olup olmadığını aynı zamanda iş yerinde kullanılan makine ve ekipmanlar işçilerin hayatını tehlikeye atacak herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını denetlemekle yükümlü kişilerdir. Eğer iş yerlerinde bulunan makine ve ekipmanlarda bir sorun bir sirk tespit edilmiş veya iş sahasında yürütülen işin yapılma esnasında tehlikeli bir durum gözlenmiş ise bu durumu işverene bildirerek gerekli tedbirlerin alınmasıını sağlar. Eğer iş güvenliği uzmanı çalışma sahasında herhangi bir tehlike arz eden bir durumla karşılaşıp bunu durumu işverene bildirdiği halde işveren gerekli tedbir ve önemleri hala almamakta ısrar ediyorsa iş güvenliği uzmsnı bu durumu Bakanlığa rapor etmek ile yükümlüdür.

Peki iş güvenliği uzmanı olmak için nereye başvurulması gereklidir? Bakanlıkça yetkilenidirilen kamu kurum ve kuruluşları ve üniversiteler iş güvenli uzmanlığı eğitimi verebilirler. Bu eğitimden geçen bireyler daha sonrasında ise İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü’nn düzenlemiş olduğu sınavda başarılı olan adaylar ÇSGB tarafından iş güvenliği uzmanlığı belgesi alırlar. Peki ya iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alabileceğinz en kaliteli adres? İş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusunda kaliteli bir hizmet sunan firma arıyorsanız Yöntem Akademi tam da aradığınız adres.

Yöntem Akademi Kalitesi

Yöntem Akademi, iş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusunda sektörde eğitim veren sayılı kuruluşlar arasında en kaliteli ve güvenilir adreslerinden başında gelmektedir. Esnek eğitim saatleri ve alanında uzman eğitmenleri ile kişiye özel en iyi eğitim gruplarına sahip olan Yöntem Akademi iş güvenliği uzmanlığı alanında en etkin bir şekilde eğitim almanız için var gücü ile çalışıyor. Yöntem Akademi’nin iş güvenliği uzmanlığı eğitim programı ve eğitim süreci hakkında daha detaylı ve ayrıntılı bilgiye ulaşmak için https://www.yontemakademi.com.tr/is-guvenligi-uzmanligi-egitimi adlı interet adresini ziyaret edebilir ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimi programlarına başvurmak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir