Manşet, Öğretmen

İşten Çıkarılan Öğretmenlerin Yeri Doldurulacak

lazy

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe kalkışmasının ardından ülkede taşlar yerinden oynamış, birçok kurumda çok sayıda personelin işten çıkarıldığı bildirilmişti. Herkesin merak ettiği soruların başında da işten çıkarılan personelin yerinin nasıl doldurulacağı geliyordu. Akşam Gazetesi’nden Miray Çimen’e konuştuğu ifade edilen Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu konu ile ilgili önemli açıklamalar yaparak öğretmen adaylarına umut saçtı.

Maliye Bakanı Ağbal; ‘’ İşten çıkarılan öğretmenlerin yeri biran önce doldurulacak ve eğitimde aksama yaşanmasına izin verilmeyecek.’’ dedi. İşten çıkarılan öğretmen sayısı kadar yeni öğretmen alınacağını bildiren Ağbal; ‘’Bu durum kurumdan kuruma değişebilir, diğer kurumlarda da aynı sayıda alım yapılacak diye bir durum söz konusu değil. Bakanlıklara bu hususta yetkiler sunacağız. Her kurumun bağlı olduğu bakanlık, yapılacak alım sayısını kendi belirleyecek. Bazı bakanlıklar aynı sayıda personel almak istemeyebilir’’ diyerek akıllardaki soru işaretlerini bir nebze olsun gidermiş oldu.

15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı gecede hasar gören okulları da gündemine alan Ağbal;’’ Terörden etkilenenlerin tüm mağduriyetleri giderilerek günlük yaşamlarına devam etmeleri sağlanacak. Devlet güvencesinde bulunan tüm binalar gibi okullar da tadilat görecek. Kamu işleyişi asla aksamaz. Terör olaylarından zarar gören kamu binaları çok kısa sürede yenilenecek’’ dedi.

Ağbal, aynı zamanda ihracat teşvikleri ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. İhracata destek verilmesi gerektiğini ifade eden Ağbal;’’ Ekonomik büyümede ihracat teşviklerinin önemi yadsınamaz. Ekonomi Bakanlığı, bu konuda önemli teşvik çalışmaları hazırlayacak. Bununla ilgili gerekli bilgilendirmeleri çok kısa süre içerisinde yapacağız.’’ şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ ın açıklamaları, atama için sırada bekleyen binlerce öğretmen adayı için de umut oldu. FETÖ ile ilgisi olduğu düşünülerek işten çıkarılan öğretmenlerin yerine geçmek için gün sayan öğretmen adayları, gelen açıklamalarla birlikte bir yandan rahat bir nefes alırken bir yandan da atanıp atanmayacakları konusunda kesin bir bilgiye sahip olmak istiyor. Benzer bir durum, diğer kamu kurumlarında işten çıkarılan personellerin yerine atanabileceği düşünülen memur adayları için de geçerli. Özellikle bir önceki KPSS atamalarında boşta kalan adaylar, bu durumu bir şans olarak görüyor. İleriki günlerde işten çıkarılan personellerin yerine ne kadar atama yapılacağı net bir şekilde ortaya çıkmış olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir