Manşet, Memurlar

Kamuya 40 Bin Personel Alımına KPSS Şartı

2Q==

Darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler doğrultusunda işten çıkarılan devlet memurlarının yerine yenileri alınacak. Bu doğrultuda alınacak 40 bin personel için KPSS şartı aranıyor. Peki, hangi kurumlar hangi KPSS puanına göre alım yapacak? Tüm bu soruların yanıtını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Alımı

Kamuda yapılacak personel alımlarının büyük bir kısmı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. 10 bin polis ve 2 bin komiser yardımcısı alacağını bildiren Emniyet Genel Müdürlüğü, alımları KPSS ve mülakat puanlarına göre gerçekleştirecek. 2015 ya da 2016 KPSS’ den en az 60 alan adaylar (P3 Puan Türüne Göre), bu alımlar için başvuru yapabilecekler.

BTK Personel Alımı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 45 uzman yardımcısı alımı yaparak personel gereksinimini karşılayacak. Başvurular 31 Ağustos- 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), personel alımında KPSS taban puanının 70 olacağını duyurdu.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı

Kamuda en büyük alımlardan birisi de sözleşmeli öğretmenliğe dair olacak. 15 bin sözleşmeli öğretmenin alınacağının duyurulmasıyla beraber başvurular da başladı. 10 Ekimde yapılacak atamalarla birlikte alımlar tamamlanmış olacak.2016 KPSS’ de minimum 50 puan alan adaylar, sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapabilecek. KPSS şartının yanı sıra yapılacak olan sözlü mülakattan başarılı olma koşulu da bulunuyor.

Sözleşmeli Er Alımı (Hava Kuvvetleri Komutanlığı)

Kamuda birçok alımın KPSS puanına göre yapılacağı belirtilirken bazı alımlarda KPSS şartı aranmadığı görülmekte. Bunlardan biri olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli personel alımıyla birlikte 5 bin kişi iş sahibi olacak. Başvurular, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi web sayfası üzerinden yapılabilmekte. Adayların en az ilköğretim mezunu ve TC vatandaşı olması gerekmekte.

Adalet Bakanlığı Hâkim ve Savcı Adayı Alımı

Adalet Bakanlığı, 3000 civarında hâkim ve savcı adayı alacağını duyurdu. ÖSYM başvuru merkezleri ve internet ortamı üzerinden alınacak başvurular, 11 – 20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Adalet Bakanlığı, KPSS puanıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken sözlü ve yazılı mülakat ile alım yapılacağı bildirildi. Başarılı olan adaylar, alacakları eğitimle hâkim ve savcı olarak görev yapmaya başlayabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir