Gündem, Manşet

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

lazy

Asgari ücretin artış göstermesiyle işsizlik maaşı da arttığı için belirli bir alt ve üst limit dahilinde gerekli şartları şartları taşıyan kişiler 10 aya kadar maaş alabilmektedir.

İşsizlik maaşı alabilmek için en az 120 gün sigorta primi ödemiş olmak ve kendi isteğiyle işten ayrılmamış olmak gerekmektedir. Son 3 yıl içinde de 600 günlük prim ödenmesi en önemli koşullardan biridir ve bu koşulları sağlamayan kişilerin işsizlik maaşı ödemesi almaları mümkün değildir.

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli olan şartları taşıyan kişiler, işten çıkarıldıktan sonra 1 aylık süreyi geçmeden, işsizlik maaşı için İşkur şubelerine başvurmak zorundadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşkur şubelerine başvuramayan kişiler, online olarak işkur sistemine girerek işsizlik maaşı için başvuru yapabilirler.

Ancak kendi isteği ile işten çıkarılmış olanlar, işsizlik maaşı için başvuru yapamazlar. İşsizlik maaşları, ödenen prim gün sayısına göre belirlenecek süre dahilinde ödenir ve 300 günü geçemez.

İşsizlik maaşı başvurusu yapmayan kişiler, işsizlik maaşı alamazlar. Bu nedenle süreyi geçirmeden başvurmak önemlidir.

İşsizlik Maaşı Nereye Ödenir?

İşsizlik maaşı ödemeleri her ayın son günü PTT şubelerine gönderilmektedir. Bu dönem içinde ödenecek olan bedelleri, işçi kimliği ile birlikte en yakın PTT şubesinden alabilmektedir. Maaşlar her ay sonunda buraya yatırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir