Manşet, Öğretmen

Lisedeki Bazı Branşların Haftalık Ders Saatinde Değişiklik Yapıldı

lazy

MEB Haziran ayı Tebliğler Dergisi’nde; Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının aldığı birtakım değişiklikler yer aldı. Dikkat çeken değişikliklerin başında ise lisede birçok dersin haftalık ders saati sayısının değişmesi oldu.

Ortaöğretimde Ders Saati Değişen Branşlar

Talim ve Terbiye Kurulunun haftalık ders saatlerinde yaptığı değişiklikler şu şekilde:

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi haftada bir saat okutulurken yeni çizelgede tüm sınıflara zorunlu olarak haftalık 2 saat şeklinde okutulacak.

Anadolu liselerinin 9. sınıflarında haftalık 6 saat okutulan İngilizce dersi de haftalık 4 saate düşürüldü.

9 ve 10. sınıflara haftalık zorunlu olarak 3 saat okutulan Biyoloji dersi yeni çizelgede haftalık 2 saat şeklinde güncellendi.

Felsefe dersi 11. sınıflarda haftalık 2 saat şeklinde zorunlu olarak okutuluyordu. Yeni çizelgede tüm okulların 10. sınıflarında da zorunlu olarak okutulması kararlaştırılmış.

Görsel Sanatlar ya da Müzik dersi haftalık 1 saat olarak tüm liselerde zorunlu olarak okutuluyordu. Yeni çizelgede bu derslerin de haftada 2 saat şeklinde okutulacağı görülüyor.

Bu değişiklilerin yanı sıra öğrencilerin seçebileceği derslerin haftalık ders saatleri de güncellenmiş, aynı zamanda bilişim dersi de “Bilgisayar Bilimi” olarak değiştirilmiş.

Öğretmen Norm Kadroları Değişecek

Yukarıda da belirttiğimiz derslerle ilgili önümüzdeki yıllarda okullardaki norm kadrolarda da değişiklik olacaktır. Örneğin Biyoloji ders saatinin azalmasıyla önümüzdeki yıldan itibaren bazı okullarda Biyoloji Öğretmenlerinin norm fazlası olma durumu var. Aynı şekilde Anadolu liselerinin 9. sınıflarında İngilizce dersinin haftalık 2 saat düşmesi de İngilizce branşının norm kadrosunu azaltacaktır. Aynı zamanda Din Kültürü, Müzik, Resim, Felsefe gibi derslerin öğretmenlerinin haftalık ek ders saati artacağı gibi okulun büyüklüğüne göre ihtiyaç normu da oluşabilecek.

Ortaöğretim Yeni Haftalık Ders Çizelgeleri

MEB’in yayımladığı 2017-2018 lise haftalık ders çizelgesi

ziWvL3
1Zb1EA
J46V06
oYlyqd
XXKr8M

Lisedeki Bazı Branşların Haftalık Ders Saatinde Değişiklik Yapıldı” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Elif dedi ki:

    Türk dili edebiyatı neden 5 saat.12 senede geçse türkçeyi öğrenemiyorlarsa 5 saat olmasının anlamı yok. Kimya fizik gibi dersler 2 saat edebiyat 5 saat. Sonra neden başarısız oluyoruz diye düşünüyoruz.

    1. Ebru dedi ki:

      Cevap basit. Aslinda ders saati artmiyor. Dil ve anlatim (2) ve edebiyat (3) dersleri birlesiyor. Turk dili ve edebiyati (5) oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir