Formasyon, Manşet, Öğretmen, Sınavlar

MEB’in en çok İhtiyaç Duyduğu Branşlar

9k=

Öğretmen atamaları ve KPSS yaklaşırken öğretmen adaylarının merak ettiği soruların başında Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyduğu ve atamalarda öncelik verdiği branş ihtiyaçları gelmektedir. Bununla ilgili MEB’ten yapılan açıklamalar genel olarak düşünüldüğünden en çok ihtiyaç duyulan branşların başında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehber Öğretmenlik ve Özel Eğitim Öğretmenliği gelmektedir.

Şubat ataması öncesinde de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz tarafından bir açıklama geldi. Ali Yılmaz yaptığı açıklamada en çok açığın bulunduğu branşları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Özel Eğitim Öğretmenliği ve Rehber öğretmenlik şeklinde sıraladı.

MEB’in şubat atamasının kontenjanında bu ihtiyaçlara göre belirleneceği aşikardır. Nitekim, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da geçtiğimiz haftalarda yayımlanan röportajında en çok ihtiyaç duydukları branşları “İngilizce, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, özel eğitim öğretmenliği, rehberlik” şeklinde sıralamış ve kontenjanlar belirlenirken branşların ihtiyaç duyulan sayıları dikkate alınarak eşit bir şekilde dağıtım yaptıklarını söylemişti.

MEB’te en çok açık bulunan branşların sıralaması ise şu şekilde:

1-İngilizce
2- Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
3- Özel Eğitim
4- Sınıf Öğretmenliği
5-Rehberlik
6- İlköğretim Matematik
7-Beden Eğitimi
8- Türkçe
9-Okul Öncesi
10-Fen Bilimleri
11-Matematik
12-Biyoloji
13-İmam Hatip Meslek Dersleri
14- Bilişim Teknolojileri
15-Arapça
16-Türk Dili Edebiyatı
17- Müzik
18-Kimya
19-Sosyal Bilgiler
20- Fizik
21-Güzellik Saç Bakım Hizmetleri
22-Almanca
23-Görsel Sanatlar
24-Yiyecek İçecek Hizmetleri
25-Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir