Gündem, Manşet, Öğretmen

Müdür ve Yardımcılığı İçin de Mülakat Getirildi

lazy

22 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bir değişiklikle daha önce önce müdürleri mülakatlarla belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı kadroları için sözlü mülakat şartını getirdi.

Daha önce müdür atamalarını sözlü mülakatlarla gerçekleştiren MEB’in böylelikle tüm idareci atamalarını sözlü mülakatlarla yapacak. Bilindiği gibi müdür yardımcılığı atamaları geçen yıl yazılı sınav puanlarına göre yapılmıştı.

22.04.2017 tarihli MEB yönetici atamaları değişiklikleri ile ilgili ana başlıkları şu şekilde yer almakta:

MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Değişiklikleri

Müdür olarak atanmak isteyenler için; Müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak en az 1 yıl çalışma süresinin olma şartı getirildi. Bunun yanında daha önce müdür olarak çalışanlar, daha üst müdürlüklerde görev alanlar başvurabilecek.

Müdür yardımcılığı için ise adaylık dahil 4 yıl çalışma zorunluğu bulunmakta. Müdür yardımcılığı atamalarında en önemli değişiklik ise bundan sonra atamaların sözlü mülakatlarla yapılacak olmasıdır. Yönetmelik ekinde belirtilen değerlendirme formuna göre belirlenecek kriter puanlarıyla boş kadronun 3 katı kadar müdür yardımcısı adayı sözlü mülakatlara çağrılacak. Sözlü mülakatlardaki puan üstünlüğüne göre atamalar gerçekleştirilecek.

Müdür Yardımcılığı Sözlü Mülakat Konuları

a) Mevzuat (T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname): %40,

b) Analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyeti: %10,

c) Temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyi: %10,

ç) Muhakeme gücü ve kavrayış düzeyi: %10,

d) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %10,

e) Genel kültür: %10,

f) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi: %10.

İlgili yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir