Manşet, Öğretmen

Öğrenciler Öğretmenlere Not Verecek

lazy

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, öğretmenlerin yıl sonu seminer faaliyetleri  kapsamında yapılan ve EBA üzerinden gerçekleştirilen yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Aktekin, yeni hazırlanan Öğretmen Strateji Belgesi hakkında bilgi verdi. Hazırlanan belgenin öğretmenlerin hayat boyu eğitim anlayışıyla hazırlandığını söyledi. Strateji belgesinde lisans programlarının yapılandırmasından, öğretmen seçimine, öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesinden kariyer basamaklarının belirlenmesine kadar bir çok alanda yenilikler getirildiğini söyledi. Aktekin’in açıklamasındaki temel başlıklar şunlar;

Sadece KPSS Yeterli Değil

Öğretmen olabilmek için KPSS sınavının diğer memurluklara giriş gibi  şart olduğu ama sadece KPSS ile öğretmen almanın yanlış olduğunu söyleyen Aktekin, KPSS yanında öğretmen adaylarının kişilikleri, becerileri, öğretmenlik mesleğinin getirdiği özelliklerin de tespit edilmesi gerektiğini belirtti.

Öğrenci Öğretmene Not Verecek

Yeni performans değerlendirme sistemi hakkında da bilgi veren Aktekin, yeni sisteme göre bir öğretmene  sadece okul müdürü değil, zümresinde buluna arkadaşları, öğrenciler ve veliler tarafından da performans notu verileceğini söyledi.

Öğretmenler 4 Yılda Bir Sınav Olacak

Öğretmenlerin 4 yılda bir öğretmen yeterlilikleri baz alınarak sınava alınacağını fakat bu sınavın kesinlikle bir sıralama veya eleme sınavı olmayacağını beliren Aktekin, taslağın hazır olduğunu ve Maliye Bakanlığından gelecek görüşü beklediklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir