Manşet, Öğretmen

Öğretmenler ‘Saygınlığımız Yok’ Diyor

lazy

Eğitim sendikaları öğretmenlerle ilgili araştırma ve anket sonuçlarını yayınladı. Öğretmenlerin aldıkları maaşlar sorunların başında. Mesleğe yeni başlayan bir öğretmen yaklaşık 2 bin 635 TL, 35 yıllık bir öğretmen ise 3 bin 50 TL maaş alıyor. Eğitim İş Sendikası da 43 ilde 707 öğretmenle görüşerek öğretmenlerin ekonomik durumları ile ilgili araştırma yaptı.

Yapılan araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 83’ü gelirinin yetersiz olduğunu söyledi. Öğretmenlerin yüzde 75’i de borçları yüzünden veriminin düştüğünü ifade etti. Düşük gelir nedeniyle motive olamadığını söyleyen öğretmenlerin oranı ise yüzde 73.

Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin yüzde 83’ünün banka borcu bulunuyor, yüzde 25,7’si ise ek iş yapmak zorunda kalıyor. Ek iş yapanların yüzde 25,1’i özel ders verirken, yüzde 14’ü etüt-kurs merkezlerinde çalışıyor. Yüzde 8,2’si pazarlamacılık, yüzde 3,3’ü pazarcılık, yüzde 2,8’i boya-badana/tamirat işleri yaparak ek gelir elde ediyor,

Öğretmenlerin yüzde 95.2’si sözleşmeli, yüzde 95,8’i ise mülakatı yanlış buluyor. Mülakata karşı çıkan öğretmenlerin yüzde 54,8’i ise “torpilli olanların atandığını” düşünüyor.

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 33,2’si öğretmenlik yerine başka mesleği seçeceğini belirtti.

Öğretmenlerin yüzde 42,3’ü, çocuğunun öğretmen olmasını istemediklerini söyledi. Yüzde 38,9’luk orana göre ise öğretmenliğin itibarı ve imajı düzelmeyecek kadar yıprandı.

Öğretmenler ‘Saygınlığımız Yok’ Diyor” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Seval dedi ki:

    Çok yerinde sonuçlar ama hala haksızlığa dur diyen yok dur diyecek yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir