Öğretmen

Öğretmenlerin isteğe bağlı yer değişikliğinde ki büyük sorunsal

Milli Eğitim Bakanlığı haziran ayında isteğe bağlı yer değiştirme işlemleri 2016’yı gerçekleştirdi ve büyük bir sorunsalın ortaya çıktığı fark edildi. Bu sorunsalın en büyük üç nedeni ise; talebin çok olması, doğuda kalıp batıya gelmek isteyen öğretmenlerin ise yine doğuda kalması, düşük puan alan öğretmenler yer değiştirmeyince il içi veya dışı yoğun bir şekilde yer değiştirme talebi doğdu. Bu yer değiştirme uzmanlar tarafından gereksiz ve anlamsız olacağı görüşüne sahipler. Sebep olarak da uzmanların görüşü özür grubu yer değiştirmeleri alakalı özür grubu atamalarda boş kadrolar mecburen açılmak zorunda yani bakanlığın çeşitli sebep veya bahaneleri kalmayacak. Ama durum böyle olmasına rağmen 26 bin başvurunun yaklaşık %25 yani 6.500 kişinin isteği gerçekleşmemiştir.

Bu sorunlar tabi ki de çözümsüz değil. Bu sorunları çözmek için bakanlıkların ailelerine kavuşmak isteyen öğretmenlere ailelerinin olduğu il ve ilçelere isteğe bağlı yer değişikliği çözümü getirmeleri doğrultusunda bütün öğretmenlerin mutlu olması sağlanabilir.

Diğer bir çözüm olarak okulların mevcutları artık belirlenmesi gerekmektedir. Öğrenci başına düşen öğretmen sayısı belirlenerek okullardaki kadro sayıları daha net bir hale getirilip gerekli atamaların yapılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘’öğrenci sayıları daha belirlenmedi.’’ Demesinin en büyük nedeni ise 2. TEOG yerleştirilmesinin yapılmamasıydı. Ama şuan yerleştirmelerde yapıldığı için yeni bir kadro açılması mümkün. Eğer bu kadrolarda açıklanırsa yukarıda belirttiğimiz bütün sorunların çözülmemesi için herhangi bir sebep kalmamıştır.

Öğretmenlerin isteğe bağlı yer değişikliğinde ki büyük sorunsal” İçin 1 Sıkça Sorulan Sorular

  1. Duran dedi ki:

    Ilce emrine verilme olacak deniliyor, asli var midir arkadaslar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir