Gündem

Uzmanlar Açıkladı: Küresel Kamu Borcu 10,7 Trilyon Dolar Artacak

9k=

Uzmanlar küresel anlamda hissedilen finansal krizlerden sonra ortaya çıkan, ekonomiksel büyüyememe durumu ile birlikte kamu borcunun dünya genelinde 10,7 trilyon artacağına dikkat çekti. Bu grafiğin olumsuz seyrini göz önüne alan ülkelerin merkez bankaları ise alışılmadık adımlar atmaya hazırlanırken, diğer taraftan hükümetler iç tüketim ve yatırımları destekler nitelikte yeni reform paketlerini geliştirmeye devam ediyor.

EN ÇOK KAMU BORCU OLAN ÜLKE ABD OLARAK BELİRTİLDİ
En çok kamu borcu olan ülke sıralamalarında ekonomisi ile dikkatleri çeken ABD 20.1 trilyon dolar ile ilk sırayı alırken, onu ikinci sırada ise 11.8 trilyon dolar ile Japonya izliyor. İspanya ise 1,3 trilyonluk borcu ile üçüncü sırada. Uzmanlar toplam açıklanan kamu borcunun yüzde 83,6’sının ise sadece 11 ülkeye ait olduğunun altını çiziyorlar.

TÜRKİYE’DE İSE DURUM DİĞER 142 ÜLKEYE ORANLA DAHA İYİ
Açıklanan istatistiklere göre Türkiye’de ise durum diğer 142 ülkeye oranla daha iyi, buna göre Türkiye’nin borcunun milli gelire oranı 2016’nın son çeyreği ile birlikte yüzde 31,7 olarak öngörülüyor. Son olarak Türkiye’nin 2016 yıllı milli gelirinin ise 735,7 milyar dolar bandında olması bekleniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir