Gündem, Manşet

Yaşlı ve Muhtaç Olana Bakan Kişi 1027 TL Maaş Alacak

lazy

Kendi Başına Yapamıyor

Eğer baktığı hasta ve yaşlı ağır derecede engelli raporuna sahipse bakan kişi evde bakım parası için başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. Kendi öz bakımını ve ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere  bu maaş verilmektedir.

Akraba Veya Vasi

Maaşı alacak kişi baktığı yaşlı ve engellinin ya vasisi olmak zorundadır ya da bir akrabalık bağı ile bağının olması gerekir. Ayrıca tam donanımlı bir devlet hastanesinden de sağlık kurulu raporu almalı ve bu raporda “ağır engelli” yazıyor olmalıdır. Maaşı alabilmenin bir koşulu da haneye giren gelirin 847 liradan yukarı olmaması gerekir. Şayet önceden başvuruda bulunup da gelir miktarı yüzünden maaşı alamayan kişiler geliri 847 TL altına düştüyse başvuruda bulunabilir.

Başvuru Yeri Önemli

Parkinson, demans ve böbrek yetmezliği hastalarının sağlık raporunda eğer ağır engelli ifadesi varsa yakınları bakım aylığı alabilir. Evde bakım maaşı için başvuru  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na yapılmalıdır. Ocak ayında 1068 TL olacak olan avda bakım ücreti Temmuz ayında 1105 TL. olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir