Manşet, Memurlar

Yeni Dönemde Yapılacak Değişiklikler Bütün Memurları İlgilendiriyor

lazy

Başbakanlık Genelgesi ile 10 Aralık 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanmış olan, kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçişi 2017 yılının sonlarına doğru tamamlanmış olacaktır. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem’in açıklamasına göre 2018 yılı F klavye dönemi olacaktır. Bunu bir milli mesele olarak kabul ettiklerini de açıklamasında belirtmiştir. F klavye Türkçe bir klavye olduğu için bu klavyenin kullanımı oldukça önemlidir fakat F klavyeye geçiş kademeli olarak gerçekleştirilecektir. Hala kullanılmakta olan klavyeler ise 2017 yılı sonunda F klavyeye dönüştürülmüş olacaktır diye ifadede bulundu.

Ekrem Erdem, ‘’ F klavyeye geçiş adına önemli çalışmalar yapıldı ve çok fazla broşür dağıtıldı. F klavyenin önemi vurgulanarak yeniden hatırlatıldı. Üstelik artık önceden olduğu gibi Türkiye’de F klavyeli diz üstü bilgisayar temin etmek de sıkıntılı bir hal olmaktan çıkacak.’’ Dedi.

Türk halkına 10 parmak F klavye kursuna gitme tavsiyesinde bulunan Ekrem Erdem, ‘’Şimdiki bilgisayar kullananların çoğu 3-4 parmak kullanmaktadır. Gideceği kurs sayesinde bugüne kadar Q klavye kullanan bir kişinin ortalama 20 günde F klavyeyi de aynı hızda kullanabilme seviyesine geleceğine inanıyorum.’’ Dedi.

Bu Talimat Görmezden Gelinemezdi

Erdem, kamu kurumlarındaki memurlara şu şekilde seslendi:

“Başbakanın genelgesi var. Kamu kurum ve kuruluşlardaki bütün yöneticilerin görevi mevzuatı hayata geçirmektir. Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi ve tedbir alınmaması mümkün değil. Şimdi Devlet Malzeme Ofisinden bilgisayar alan herkes, ihaleye giren herkes F klavye olarak girmek mecburiyetinde. Başka şansı yok. Şu anda eğitimde F klavye müfredata girdi. Tabletler F klavye olarak dağıtılıyor. Eğitim ayağı halledilmiş oldu. Basın sektörü başta olmak üzere belli bir kesim zaten F klavyeyi kullanıyordu. Dayatmaları bırakmışlardı. Genellikle maliyeciler, gazeteciler, hukukçular mesleklerinin gereği olarak daha okuldayken F klavye öğreniyorlar.”

Özellikle basın sektöründe görev yapan kişilerin bu karara çok sevindiklerini kendilerinin büyük bir sıkıntıdan kurtulduklarını, hızdan dolayı F klavyeyi tercih ettiklerini defalarca gazetecilerden duyduğunun da altını çizmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir