Manşet, Memurlar

Yıllık İzinleri İptal Edilen Kamu Personelleri Yol Parası Alacak Mı ?

lazy
Şuanda geçerli olan mevzuata göre yıllık izinleri kullanılmaktadır. Geri çağrılan personeller için yol ücretinin ödenmesi gerekmekte midir ?

Başbakanlığın yaptığı açıklamaya göre 18 Temmuz tarihli ve 29774 nolu yasaya göre, yıllık izinlerin diğer bir genelge çıkıncaya kadar iptal edildi.Söz konusu olan kamu personeli çalışanlarından izinleri iptal edilerek görevlerinin başlarına dönülmesi emri verildi.

Bu izinleri iptal edilen personeller dönüşteki masraflarının ödenip ödenmeyeceğini merak ediyor.

Bu konuda şu söylenebilir: Belirli bir masraf edilerek çıkılan yıllık izinden geri dönülmesi halinde kamu idaresinin bu masrafları ödemesi gerekmektedir.

Konuya bağlı olarak Sayıştay Genel Kurulu’nun vermiş olduğu 07.12.1963 tarihli ve 2806/1 sayılı kararda olduğu gibi ; “Senelik izinlerini memuriyet mahalleri dışında geçirmekte olanlardan asli memuriyet mahallerine çağrılıp verilen görevi yaptıktan sonra geri kalan izinlerini geçirmek üzere tekrar izin kullanmakta oldukları mahallere avdet edenlere, asli vazife mahalline geliş ve izin kullanıldığı yere dönüş için yol masrafı ile yolda geçen günlere ait yevmiyelerinin verilmesinin uygun olacağı …..”ifadesine yer verilmiştir.

Sayıştay Genel Kurulu’nun vermiş olduğu karara göre yıllık iznini memuriyet mahalli dışında geçirirken Genelge gereği görev yerine dönen kamu çalışanlarına yol masrafı ve yevmiyenin verilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir