Açık Öğretim, Gündem, Manşet, Memurlar, Öğretmen

YÖK: Uzaktan Eğitim Mezunlarının Diplomalarında “Uzaktan” Yazacak

9k=

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı yani YÖK üniversite rektörlerine bir resmi yazı göndererek uzaktan eğitim yolu ile mezun olan öğrencilerin diplomalarında bundan sonra uzaktan eğitim ibaresinin yer almasını istedi.

YÖK’ün üniversitelere gönderdiği resmi yazıda daha önce uzaktan eğitimle üniversite okuyup mezun olanların diplomalarında uzaktan öğretim ifadesinin yer almaması şeklinde kararlarının olduğunu ancak yeni kurul toplantısında bu eski kararın iptal edildiği bilgisi yer aldı.

YÖK: Uzaktan Eğitim Mezunlarının Diplomalarında “Uzaktan” Yazacak” İçin 96 Sıkça Sorulan Sorular

 1. hilal dedi ki:

  Verilen hak niye alınıyor. Bunu başta yapsaydiniz bizde ona göre örgün okurduk hiç al değil. ….

  1. Beyza dedi ki:

   Basta deseydiniz o zaman bu yaptınız adaletsizlik herkez harç parasını boşuna mı yatırdı parayı almasını biliyosunuz ama başta söyleseydiniz herkez ona göre örgün okumaya karar verseydi herkez ne zorluk la okudu insaf lutfen

 2. 23yarenazra dedi ki:

  Bıtırmeye ramak kala bu yapılır mı basından bılsek belki tercıh etmezdık bir yolunu bulur örgün okurduk resmen kandırıldık!

  1. can dedi ki:

   Kardeşim bu 2017-2018 yılından itibaren kayıt yaptıracaklarla ilgili an itibariyle öğrenci olanları kapsamıyor

 3. Hatice dedi ki:

  Öğrenciler bu programlara kayıt yaptırırken diplomalarda bu şekilde bir ayrım olmayacağı teminatı verillmişken şuanda kayıtlı öğrencileri de kapsayan bu uygulama hukuken yanlıştır.

 4. Saliha dedi ki:

  Karar mezun aşamasındakileri ve okuyanları kapsammalı çnkü tercih ederken bu şartlarda tercih edildi.verilen hak geri alınamaz ilitam puanları örgünden bir hayli yüksekti bu karar bilinseydi tercih edilmezdi bu düpedüz antidemokratik bir karar

 5. ekrem dedi ki:

  Bu karar apaçık bir haksizliktir..
  Okuyanlar mağdur edilmemeli..

 6. Gül dedi ki:

  Verilen hak alınmaz bizler uzaktan değil ilitamiz sonuna kadar derslerimize çalışıyoruz. Şartlarimiz daha zor ama istenen dersler aynı girdiğimiz sınavlar aynı. Uzaktan değil yakınız. İnsanları ayrıştırmayın.

 7. Asya dedi ki:

  Yanlisi yanlisla kapatmaya calisiyosunuz ama yine bunu ogrencilere mal ediyosunuz. Bu kadar insanin gunahi ne?

 8. Ceyda dedi ki:

  Yapılan değişiklikler okuyanı mağdur etmemeli, herkes şartları bilerek tercih yapıyor ona göre hedef koyuyor, ufak bir değişiklikle umutlar heba edilemez

 9. Safiye Erzurum İlitam dedi ki:

  Okul puanımız derslerimiz sınavlarımız örgünle aynı.sadece biz yıllık 1050 tl ile 1900 tl arasında (okuluna göre değişiyor) ödüyoruz.farabi mevlana gibi değişim programlarından yararlanamıyoruz.ve hala üvey evlat muamelesi görüyoruz.okula girerken böyle bir ibare olsaydı girmezdik.çünkü bunun sonunda bir art niyet var .Ve ne acı ki referandumdan önce alınan bu karar referandumdan sonra sessizce yürürlüğe konuyor.okullarda duyuru bile yapılmıyor.bizler bunu hasbel kader öğreniyoruz.Pkullarımız bize sahip çıkmıyor.Şunu bilinki yediğiniz hakkımızla helal yemiyor helal içmiyorsunuz.

 10. Virane dedi ki:

  Böyle bi karar alınacaksa bile mevcut öğrencileri kapsamamamlı bi kanun alındığında bile alındığı zamandan sonrası için geçerli oluyor

  1. can dedi ki:

   Kardeşim bu 2017-2018 yılından itibaren kayıt yaptıracaklarla ilgili an itibariyle öğrenci olanları kapsamıyor

 11. meral mermer dedi ki:

  Merhabalar.Bende uzaktan egitim son sinif ogrencisiyim.zamaninda cok guzel puanlarla universiteye girdik fakat okutulmadik yasaklar yuzunden.Sindi uzaktan egitimle okulumu bitirip vatanima milletime faydali bir insan olmak istiyorum.orgun okuyan bir cok ogrenciden daha iyi bir seviyede oldugumu dusunuyorum.esit sartlarda esit sinavlara tabi tutulduk orgun ilahiyatla simdi diplomamda uzaktan egitimle tamamladi ibaresi yer alirsa bi cok haktan mahrum birakilacagim.Bu esitsizliktir kpss de herkes ayni sinava tabi tutulacak hak eden kazanacak bunun kime ne zarar var.lutfen verilen hakkimizi alelacele tam mezun olcagimiz ay alinan hakkaniyetsiz bu karar durdurulsun.Bu karara kim neden simdi imza atmistir acikliga kavusturulsun.kalifiye ogretmen adaylari heba edilmesin.

 12. Sumeyra Karagöz Bozdemir dedi ki:

  Evli ve iki küçük çocuğu olan bir anneyim.Örgün eğitime yerleşecek puan almama rağmen durumum sebebiyle uzaktan eğitimi tercih ettim.Yeni uygulamayla ikinci plana atılmak istemiyorum.

 13. Cihad Şahin dedi ki:

  Siz Kamu görevlileri… Bu alınan karar etik ilkelerinizin hangisine uyuyor acaba? Zamanında uzaktan eğitim programlarını açarken bu ibareyi ekleyecektiniz.. Şimdi hali hazırda uzaktan eğitim ile okuyan o kadar öğrencinin hakkına nasıl girilebiliyor??? Bizim örgünde okuyan arkadaşlarımızla bir derdimiz yok bu hak meselesi ortada adaletsiz şekilde zamansız alınan keyfi bir karar var.. Ortada bir yanlış mı var ? O zaman illa bu kararın alınması gerekiyorsa ”Şu tarihten itibaren uzaktan eğitim programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin diplomalarında uzaktan eğitim ibaresi yer alınmasına karar verilmiştir” şeklinde yapılmalı. Şimdi kalkıp da kimsenin alınan bu kararın lehine eleştiri yapmaya kalkmasın.. Buna bir an önce el atılması gerek…

 14. Tuğçe Rabia dedi ki:

  Bu durum 3. Ve 4. Siniflari kapsamamali bizler bu okula baslarken boyle bir ibare yoktu simdi verilmis olan hakkimizi almaya calismak bize yapilan cok buyuk haksizlik ve adaletsizliktir..bu insan kandirmaktir..bizlerde cok buyuk emeklerle bu okulu okuyoruz hem madden hemde manen…zamaninda basortu yasagi yuzunden okuyamadik simdi belli bir yasta evli ve cocuklu olarak okumaya calisiyoruz gece gunduz demeden….bu emeklerimizi zayi etmeyin..bizi ikinci bir hayel kirikligi lutfen yasatmayin…eger bir duzenleme gelicekse bu bizi degil bizden sonrakileri kapsamali girecek olanlarda ona gore tercihlerini bulunurlar…

 15. zeynep dedi ki:

  Böyle bir karar kesinlikle okuyanlari kapsamamali.Hic adil olmaz.Yeni tercih yapacaklar bunu göz önünde bulundurarak tercih yapma imkanına sahip olmalı.

 16. Yasemin dedi ki:

  YÖK verilen emeği çabayı zorlukları görmezden gelerek herkesin hakkına gitmiştir. Yıllar önce mağdur edilmiştik telafi ederken aynı yanlış yapılıyor bu anlam veremedik bu özürlü zihniyette kurtulmadığımız sürece maalesef eğitimde ilerleme kaydeden yüz. Yapılan yanlıştan dönülsün istiyorum diplomam emeğim hakkımdır diplomama dokunma YÖK

 17. Nuray dedi ki:

  Diplonamamızda uzaktan eğitim ibaresi yazısını istemiyorum..Verilen hakkımızı geri istiyorum..Bu adaletsizliğe son verilsin bir an önce..

 18. Gunahtir yaziktir okula girerken boyle bir sey olmayacagini soylemislerdi dedi ki:

  Bu karar acilen durdurulmali,okula girerken boyle bir seyin olmayacagini soylediler

 19. Yunus Yaşar dedi ki:

  neden böyle birşey yapma gereği duymuş hani eğitimde fırsat eşitliği nereye gitti ?
  bu ayrımcılık bu ayırma acaba örgünleri kayırma mı ? Sayın yök yetkilileri bu müdahaleden vazgeçin bizler örgünlerden daha yüksek puanlarla geçiş yapmak zorunda kaldık ilitama. bizlerde örgün okumak isterdik ancak şartlar elvermedi ve bu EĞİTİMDE ADALETSİZLİĞE YOL AÇACAK uyhulamayı lütfen kaldırın ….

 20. Hülya dedi ki:

  Yil sonuna 3hafta kala alinmis karar mevcut ögrencileri kapsamamali..böyle sacma is mi olur? Aldigmiz egitimi begenmiyolar ama kendi egitimleriyle de bu sacmaligi algilayamiyolar..gel de saygi duy..

 21. Gül dedi ki:

  YÖK antidemokratik uygulamalarıyla yükseköğretimdeki problemleri artırıyor sürekli mağdur üretmeyi başaran yegane kurumlardan biri…

 22. Asiye dedi ki:

  Diplomolarda uzaktan egitim yazmasi ve bu kararin dönem ortasında alınmasına anlam veremiyorum
  Bu karar alınması gerekiyorsa yeni dönem kayıt yaptıracaklar kapsamali ki ona göre tercih yapabilsinler

 23. Zuhal Çalışkan dedi ki:

  Bize verdiğin haklara dayanarak geçmişte tercih hakkımızı kullandık.Ne demek şimdi o haklarını elinden alıyorum.Bi karar alıyorsan geçmişi asla kapsamamalı.Alınan kararı illa uyguluycam diyorsan 2017 sonrası için uygula herkes ona göre tercih hakkını kullanır en azından.Mezun olacak ve okuyanları asla kapsamamalı hiç adil ve mantıklı değil.

 24. Ayse dedi ki:

  Tercih yaparken diplomada uzaktan eğitim ibaresi yazmayacak sözü verilip bu söze güvenerek kayıt yaptıran insanlar yari yolda mağdur edilmemeli.Böyle bir karar illaki uygulanacaksa yenin kayıt döneminden itiberen geçerli olmalıdır ki insanlar bunu bilerek tercihlerini yapsınlar. Verilmiş hak geri alınmamalı

 25. cherkes dedi ki:

  “bundan sonra” ne demek.Her canınız istediğinde bundan sonra böyle olsun diyebiliyor musunuz ? Devlet kurumu bir şirket gibi hareket edemez kesinlikle bu durumun kimleri kapsayacağı belirtilmeli ve kesinllikle “ŞU ANDA UZEM ‘DE OKUYAN ÖĞRENCİLER İÇİN DEĞİL BUNDAN SONRA UZEM KAYIT OLACAK ÖĞRENCİLER İÇİN OLMASI GEREKMEKTEDİR.HERKES ONA GÖRE SEÇİMLERİNİ DÜZENLER EN AZINDAN.

 26. Meryem dedi ki:

  Ben uzaktan eğitimi kazanmak için kac yilimi verdim..ve örgün den bi o kadar puanı yüksek olmasına rağmen uzaktan eğitimi tercih ettim ve bu kararın alınması da biz okuyanlari mağdur etmesine karşıyım. .Kararin iptalini istiyoruz..

 27. sevil dedi ki:

  Kayıt olurken bu bilgi yoktu en azından kayıtlı öğrencilere bu yapılmamalı. Verilen hakkımızı geri istiyoruz.

 28. Zeliha dedi ki:

  Dgs sınavında örgüne yerleşe bilmek için almamız gereken puan uzaktan eğitim programına yerleşmemiz vereken puandan daha azdı.Bizlerin çogu 28şubatta yaşanan haksızlık nedeni ile okula bir şekilde ara vermek zorunda olan insanlarız.Yıllar sonra eğitim alabilmek için bize bir umut doğdu ve bizlerde diplomalarinizda uzaktan egitim yazmayacak ibaresine güvenerek icinde bulundugumuz hayat sartlarina uygun olan bu okulları seçtik.Mezuniyete az bir zaman kala bu otekilestirme çabasına girilmesinin mantığını anlayabilmis değilim.Biz sadece baştan bize vaadedileni istiyoruz.Eğitim kalitemizin en az örgunde okuyan arkadaslarimiz kadar iyi olduğunun altını ısrarla çizmek istiyorum.Aynı hocalar derslerimize giriyor ayni konu ve sinavlara muhatap oluyoruz.Bizler birçok seyden fedakarlık yaptık esimizin çocuklarımızın vakitlerinden çaldık.ŞİMDİ SORARIM SİZE. BIZDE ÖRGUNDE OKUYANLAR KADAR EMEK VERMISKEN YAPILAN BU HAKSIZLIK HANGİ VICDANA SIĞAR ACABA

 29. Esra dedi ki:

  Yeni cikan kurallar yeni gelecek öğrencileri kapsar.insanlarda buna göre tercih yapar.mezuniyetimize gunler kala böyle bir uygulama hic adil degil.coğumuz mazeretlerimizden dolayi ilitami sectik üstelik bir cok örgün okuldan daha yüksek puanlar alarak.imkanim olsa örgun okurdum bende zamaninda.simdi bizler sade birer öğrenci degil fark sorumluluklar yuklenerek okumaya calisan öğrencileriz.uzaktan bakinca cok rahat gibi görenler uykulardan feragat edip ders calistimizin farkinda bile degil..bu yanlistan dönülüceğine inaniyorum inanmak istiyoru.

 30. Burcak dedi ki:

  Çok iyi bir karar olmuş. Biz hergun sabahın köründe uyanıp derse gidenler ailesinden uzakta yurt köşelerinde okuyanlar ile evde yatarak ders görenler ayni olmamali zaten.. cok iyi bir haber.

  1. Gül dedi ki:

   Merak etme canım bu okulu okuyanların çoğu ikinci ünivetsite olarak okuyor senin gibi örgün okuyup okul dışında heryerde gezenleri sınavda hileyle hocalarla vs bu şekikde geçenleride çok gördük okula gitmek kalifiye olmanın ölçüsü değil malesef..

  2. müzeyyen kaya dedi ki:

   burcak hanım hangi yatmadn bahsediyorsunuz.ne cektiğimi bir allah bilir bir ben.madem cok iyisiniz aynı şartlarda sınava girmekten niçin korkuyorsunuz.ve sizde cok iyi biliyorsunuz ki gercekten ilimli insanlarla yarışmak zor.haksızlığı savunun.yollarda kantinlerde zaman harcayarak ilim olmuyor.dizinizi kırıp calışmakla oluyor….

  3. A.buluz dedi ki:

   Bu proğramı okuyanların çoğu gündüz çalışıyo gece okuyo,çoğunun çoluk çocuğu sebebiyle örgüne gitme imkanı yok.Çoğu ikinci üniversitesini okuyo.Anlayacağın hiçbirimiz yatarak geçmiyoruz.Siz sadece okula giderken biz hem çalışıyor, hem okuyor hem çocuk büyütüyoruz.

  4. Tuba B. dedi ki:

   Burçak Hanım! Bizler de aynen sizin gibi sabahın seherinde uyanmak zorunda kalıyoruz.Kimimiz işe gitmek için,kimimiz çocukları erkenden uyandığı ve ilgi beklediği için.Üstelik saat 3, 4 ve hatta bazen 5 te uyuduğumuz halde. Keşke insanlar bilmedikleri mevzular hakkında daha önyargısız olabilselerdi.

 31. Enes dedi ki:

  Hiçbir hukuk devletinde verilen hakkın geri alındığı görülmemiştir önce karar alınır karar yeni yılı kapsar geriye dönük işlemez yök kararını gözden geçir

 32. Sedat hamurcu dedi ki:

  Bu nasil bir uygulama. Egitimde esitlige sigmiyor. Adalete uymuyor. Egitim doneminin ortasinda boyle bir karar haksizlik. Hali hazirda okuyanlari kapsamamali.

 33. Yasemin yağmur dedi ki:

  Bu kadar emek verdik kazandık kayıt yaptırırken olmayan bir ibare hâli hazırda okuyan öğrencileri mağdur ediyor,bilseydik tercihimizi ona göre olurdu, yıllar önce geleceğimiz çalındı şimdi de ideolojik kararlara kurban ediliyoruz, eğitim kalitesi arttırılmalı ama bu diplomayla oynamakla olmaz,illa bu karar uygulanacaksa okuyanı kapsamamali yetkililerden adalet bekliyoruz

 34. Seyhan dedi ki:

  Yüksek Öğretim Kurulu öğrencilerin daha kaliteli eğitim alması için adımlar atmalı,yapılandırmacı olmalıdır. Mevcut öğrencileri olumsuz etkileyecek olan bu kararları malesef yıkım niteliğindedir. Uzaktan eğitim alan öğrencilerin ne koşullarla bu eğitimi aldıkları ortadadır. Diplomalara yansıtılacak bu ayrımcı ifadenin öğrencileri bir kez daha mağdur edeceği açıktır. Yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini temenni ediyoruz.

 35. Öğrenci anne dedi ki:

  En başta böyle bir şeyi bize söylemediler.Bu çok saçma bir durum.Biz zamanında okuma imkanı bulamayan ve içimizde yara olarak kalan insanlarız.Evli,çocuklu olmak,ilitamın çok masraflı olması bizi yıldırmadı.Örgün öğrencilerden daha yüksek puanlarla kazandık ve okumaya başladık.YÖK’ün bu yaptığı çok büyük bir haksızlık.Bir an önce bu karardan vazgeçilmeli.

 36. Hasibe dedi ki:

  Hepimiz kararlarımızı, diploma denkliğini göz önünde bulundurarak aldık. Mezuniyete bir ay kala böyle bir karar verilmesi ne kadar adaletli? Amaç nitelikli eğitici yetiştirmek mi yoksa, kendinizce eksik eğitilmiş! bir grubu elemek mi? Tüm bunları ölçmenin daha demokratik yolları da var,mezuniyet sonrası girdiğimiz kpss ve benzeri sınavlar. Şimdi soruyorum daha az eğitimli olduğumuz için mi yüksek lisansların çoğu bizden çıkıyor, daha az eğitimli olduğumuz için mi kpss den yüksek alıyoruz. Eleme yapacaksanız bunu adaletle yapın.

 37. müzeyyen kaya dedi ki:

  esselamu aleykum.bize diploma ve diğer sartlar aynı olacagı sözü verildigi için ilitam yazdım.örgün eğitimden cokcok fazla puan alarak okula girdim.zaktan filan değil satır satır tüm dersleri calıştım.tekrar ettim.hangi sınıfın hocası ayrıntılı anlatmışşa o subedeki birinden şifresini binbir zahmetle bulup o hocadan dinledim.yetmedi özel kraat ve arapca dersleri aldım.yeri geldi zorlandığım konuda okula gidip derse girdim.ve omur belgesi alarak okulumu bitirmek üzereyken bu karar bütün enerjimi söndürdü.mezun oluncada kpss eğitim alan mülakat bütün sınavlara zaten hepimiz giricez.bu nasıl bir yanıltmadır.surda mezun olmama 1 ay kala bunu yapmak haksızlıktır…..

 38. Muhammed Emin dedi ki:

  Tercih yaparken şartnamede böyle bir şart yoktu.Bizler tercihlerimizi böyle bir ortamda yaptık.Ve hepimizin puanı da örgün öğretime girmek için fazlasıyla yetiyordu.Klavuzlar bunun delilidir.
  Bu karar illaki​ uygulanacaksa yeni kayıtlarda uygulanmalıdır.Mezun olmamıza bir ay kalmışken bize değil.

 39. Büsra dedi ki:

  Zamanında eğitim hakkımız sinirlandirilmisti şuanda ilitam okuyan birçok kişi katsayı problemi maduru ve hersey düzeldi derken bize verilen haklar tekrar geri alınıyor bi arkadas ilitam puanı için tirttan puan diye bahsediyor ilitam taban puanları kactan başlıyor bu konu hakkında bilgin var mİda yorum yapiyorsun ilitam kazanan arkadaşların hepsi havada karada örgün kazanıyor ve bizler şartlardan dolayı ilitami seçmek zorunda kaldık üstelik ilitami okurken de hakkıyla okuyup hakkıyla mezun oluyoruz bizler secimimizi yaparken şartlar böyle değildi ve secimimizi buna göre yaptık verilen hak geri alınmaz.

  1. Büsra dedi ki:

   Yorumunuz

 40. Erdem dedi ki:

  Çok güzel oldu yata yata proje yapmadan emek harcamadan diploma sahibi oluyorlardı.

  1. meral mermer dedi ki:

   Pardon sizin vatana millete katki saglayacak ne projeniz olmustur cok merak exiyorum.Orgun okudugunuz halde bi empati yapmayi bile denemiyosunuz.Demekki otobuse binip gidip gelmekle olmuyo sadece bu isler.Biz ogrenmeyi ogretmeyi seven insanlariz.ayni topragin coculkariyiz vicdanli konusun lutfen.

  2. esma dedi ki:

   Yata yata gecmek ? Cikmis sinav sorularina bakarsaniz o derslerin yatarak gecilecek kadar da kolay olmadığını görebilirsiniz, öyle bir babayigit varsa onur belgesi de versinler üstüne . Sahsen fizik bölümu bitirip ikinci universitemi okuyan bir insan olarak hic de yatarak okuyorum diyemicem , 2 cocukla bu kadar emek vermisken ,gecelerimi okul icin feda etmisken ,neden basta verilen vaadlerini tutmuyorlar ve kafalarına göre karar degistiriyorlar acaba ? Bilseydim hic baslamazdim , bu karar kesinlikle su an okuyanlari kapsamamali ,cok büyük haksizlik olur bu.

  3. serhan dedi ki:

   Demek yatak yata diyorsunuz. Ben hekimim kendi okulumu da iyi bir derece ile bitirdim. Sonra işletmeye çok iyi bir puanla girdim. Ardından ilahiyat için DGS’ ye girdim. Oldukça iyi bir puanım vardi. Ama hem çalışıyor hem de ailemin annesiydim. İçinizden yeter artık okuma diyecek dar bir düşünsel kapasitenizin olmadığını düşünerek ekliyorum. Ben bu uzun okul hayatımda benim sınıfım kadar zeki, çalışkan insanlar görmedim. Biz sabahın köründe işlerimize gittik. Gece ders çalıştık. Arada yemek yaptık. Çocuklarımızın eğitimine yardım ettik. Peki siz bizi hangi konuda gectiniz? Biz Ankara’da toplanıp sizinle bilgi yarışması yapmaya varız. Ben bütün sınıfın adına sizi bu karşılaşmaya davet ediyorum. Sizin yaptığınız projelerin çoğundan haberimiz var. Yani bu kadar kolay işler için yorumlayın bir zahmet. Sizler de coluk ççocuğa karisinca bizleri örnek alın ki toplumsal ilerleme kaydedelim. Sevgi ve saygılarımla…

 41. Satiye dedi ki:

  Çok büyük bir haksızlıktır bu en azından yeni başlayacak adaylar için geçerli olmalı bu sistem tercih edip okumaya başlayanlar için değil..yoksa gider bizde örgün okurduk..yaptığınız bu durum büyük bir kul haksızlıktır.

 42. OKAN dedi ki:

  İnanıyorum ki YÖK verdiği yanlış karardan dönecektir. Hukuki olarak verilen hak geri alınamaz. Bu karar uygulanacaksa bile 2018-2019 dönemiyle uygulamaya başlayabilir.

 43. Fatmanur dedi ki:

  Uzaktan eğitime başladığımızda diplomamamızın böyle olacağı söylenmemışti söylense zaten yazmazdık
  Böyle bir şey uygulanacaksada bundan sonra tercih edenler için yapılmadırki bunu bilerek tercih yapsinlar.Aksi halde mevcut durumda okuyanları kapsaması büyük bir haksızlıktır.Dönem başı verilen haklar dönem sonu geri alınamaz…

 44. Zuhal Korkma dedi ki:

  Kazandığımız hakkın bir anda elimizden alınmaya çalışılması adaletin hiçe sayılmasıdır.
  Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için elimizden geleni yapacağız….
  Hiçbir şeyi kolay kazanmadık ama bununda üstesinden geliriz

 45. emel duyar dedi ki:

  kesinlikle çok büyük bir haksızlık bizden öncekiler atamalarda lisans örgün bizler uzaktan eğitim diplomasi yok böyle birşey yök bunu yapamazsın

 46. emel duyar dedi ki:

  yök uzaktan eğitim yazamazsın bizi mağdur etmeye hakkın yok

 47. Meryem dedi ki:

  Bizler böyle bir karara bağlı olarak mezun olacağımızı bilsek hiç bu kadar zahmete katlanmazdik. Bu karar yeni kayıtlar için geçerli olabilir ama kayıtlı öğrencileri kapsamamali.

 48. A.buluz dedi ki:

  Hiçbir karar karar tarihinden önce uygulanamaz.Bu karar “karar tarihinden önce kayıt yaptıranlara uygulanamaz” .Aksi taktirde koskoca ilim adamları kurulu bizi kandırmış ve sadece üzerimizden para kazanmış,verilen 4 yıllık emeklere yazık etmiş olacak.

 49. Yılmaz Poyraz inüzemli dedi ki:

  Burada bu kararın çok da yerinde olduğunu iddia eden ve yersiz yorumda bulunan kardeşlerime sesleniyorum Gülme komşuna gelir başına hesabından bu hak ihlali olan kararın olumsuz yönde aleyhinize farklı bir şatta gerçekleşmeyeceği garantisini verebilir misiniz…hiç bir kimse için verilen hakların hiç bir gerekçesi açıklanmadan keyfi bir şekilde alınmasının hiç bir hukuki dayanağı olamaz…açıklanan bu karar o kadar müphem ve çelişkiler içeriyor ki istişare edilmeden haklar gözetilmeden alındığı muhakkaktır…özellikle türkiyenin siyasi geçmişi de düşünülünce mahrumiyetin yaşatıldığı bir çok alanda yenilik ve yapılandırılmaya gidildiği bir süreçte böyle bir kararı esefle karşılıyor baştan verilen hakların keyfi kararlarla dayanaksız alınmasının karşısında elbetteki her türlü meşru haklarımızı arayacağımızı da biliniz

 50. şükran emel dedi ki:

  Yürütmede yapılan değişikler geriye işletilemez.öğrencilere kayıt olurken taahhüt edilen hakları mezun oluncaya kadar geçerli olmalıdır .Verdiğin hakkı ansızın almak haksızlık olur.Ben yaptım oldu anlayışı ile bir yere varılamaz

 51. Berra dedi ki:

  Kurar kanun çart curt değişirse neye itimat edim adım atacağız yahu saçmalık

 52. saadet yıldız dedi ki:

  verilen bu kararın okumakta olan ve mezun olmak üzere olan öğrencileri kapsamaması gerekir. Elinizi vicdanınıza koyup ona göre karar almalısınız çünkü bu alınan karar hiç de adil değil.Bizim olan haklarımızı geri istiyoruz.

 53. esra burak dedi ki:

  Sizin yanlış kararlarinizi biz hayatlarimizla ödüyoruz emek ,hayal hırsızlığı yaptığınız ….İhtiyaç var hiç düşünmeyiniz hemen herkesi alın ihtiyaç yok kapatın kim ne demiş ne düşünmüş umrunuz da dgl kaç gündür avazimiz ciktigi kadar bagiriyoruz …… o benim hakkım ben girdim sınavlara ben emek harcıyorum

 54. Melahat kapak dedi ki:

  YÖK’ün almış olduğu bu karar tamamen hakka hakkaniyete aykırı bir karardir Yökün yönetmenliğinde uzaktan eğitim mezunu öğrencilerine normal lisans diploması vereceğini belirtmesi ve öğrencilerin bu duruma göre tercih yaptıkları aşikar Kaldı ki uzaktan eğitim öğrencileri örgün puanlardan daha fazla puanlarla bu bölümü tercih ettiler Şayet YÖK böyle bunu en başında bildirmiş olsaydı öğrenciler ona göre karar vereceklerdi Mezuniyete sayılı günler kala uzaktan eğitim öğrencilerini tamamen mağdur eden hakkı ihlal eden bu kararın ivedilikle duzeltilmesini bekliyoruz Alınan bu kararın sistemdeki mevcut öğrencileri kapsamasinin hiçbir mantıki haklı dayanağı yok YÖK u bir daha düşünmeye insanı elden bırakmamaya davet ediyoruz

 55. Melahat kapak dedi ki:

  YÖK’ün almış olduğu bu karar tamamen hakka hakkaniyete aykırı bir karardir Yökün yönetmenliğinde uzaktan eğitim mezunu öğrencilerine normal lisans diploması vereceğini belirtmesi ve öğrencilerin bu duruma göre tercih yaptıkları aşikar Kaldı ki uzaktan eğitim öğrencileri örgün puanlardan daha fazla puanlarla bu bölümü tercih ettiler Şayet YÖK bunu en başında bildirmiş olsaydı öğrenciler ona göre karar vereceklerdi Mezuniyete sayılı günler kala uzaktan eğitim öğrencilerini tamamen mağdur eden hakkı ihlal eden bu kararın ivedilikle duzeltilmesini bekliyoruz Alınan bu kararın sistemdeki mevcut öğrencileri kapsamasinin hiçbir mantıki haklı dayanağı yok YÖK u bir daha düşünmeye insafi elden bırakmamaya davet ediyoruz

 56. Hatice dedi ki:

  Bizim hakkımız olan neden elimizden alınıyor o zaman açık öğretim kadar harç ödeseydik bu şekilde haksızlık yapılır mı

 57. esma beroo dedi ki:

  alınan karar sistemde mevcut bulunan öğrencileri kapsamamalı verilen hak geri alınmaz kanun geriye yürümez

 58. Eslem dedi ki:

  Okudugumuz bölüm ne ise mezuniyet te o yazılmalı uzak ya da örgün diye ayriyeten belirtilmesi ise uygun bi karar değil sonuç ta okunan okul aynı ..

 59. Hakk33 dedi ki:

  Kararı değerlendirecek olduğumda en başında alınması gereken bir karar olduğu ve alınması için çok beklenildiğini, örgün okuyan ben ve benim gibi nicelerin hakkına adil davranılmamaı durumu idi. Bunu belirtmekle beraber söz konusuşartları görerek kabul eden hali hazırda okuyanlara yanıtılmamalı

 60. Melin dedi ki:

  Bizde açıköğretim yazıyor. ..Sizde niye yazmıyordu..Asıl bu haksızlıktır.

 61. Hacer dedi ki:

  Dönem sonu gelmiş diploma alinacakken neyin nesi bu şimdi anlamadim hiç yararımiza bi karar almıyor zaten yök sağolsun

 62. Meryem dedi ki:

  Bu karar uygulanacaksa karar seneye yeni tercih edenlere kapsamali halihazırda okuyanlari etkilememeli çünkü biz uzaktan eğitim yazilmayacagini bilerek tercih ettik..Sonradan okuyup tercih edenlerde ona göre tercih edeceklerdir mutlak. Söz konusu okuyanlar için böyle bir kararin uygulanması ise haksızlık olur ..

  olamaz

 63. muhammed yunus dedi ki:

  Verilen hak geri alınmaz.binlerce öğrencinin emeğini hiçe sayamazınız hemen bu büyük yanlıştan dön YÖK

 64. Kadriye dedi ki:

  Biz uzaktan eğitimi bu şartlarda seçmedik. Bizde en az örgün okuyanlar kadar emek veriyoruz dirsek çürütüyoruz. Bizim verilmiş hakkımız geri alınamaz.

 65. Ömer Faruk Yalçın dedi ki:

  2017/2018 eğitim başlamından sonra üniversiteye ilk girişini yapanlarda böyle yapmanız uygundur, geçmiş yıllarda başlayanlara uygun değildir öğrenciler bunun altında kalmayıp hukuki ve sosyal haklarını savunacaklardır.

 66. meryem dedi ki:

  “Eğitim neferlerini küstüren bir ülke yarınını cehalete hapseder”

 67. Mehmet güzel dedi ki:

  Bu şekilde diplomalarda ibarenin yazılacağını bilseydik kayıt yaptırmazdık kimi arkadaşların mezuniyetine 2 ay kalmışken bu haksızlık yapılmaz

 68. Reis dedi ki:

  Bir bu kalmıştı bunu yapıp 1.500 000 öğrenciye ayrımcılık yapıyorsun ey yök bunu kabul etmiyoruz iyice bunu sulandırmaya başladınız madem böyle muamele edeceksiniz milleti kandırmayın madem ikinci plana itiliyoruz bu sistemin anlamı da kalmadı adam örgün eğitimin kralının puanını alıyor durumunun elverişli olmamasından dolayı bu ikinci plana attığınız sisteme kayıt yapıyor yazık günah hakkımızı helal etmiyoruz etmeyeceğiz kim buna sebep oluyorsa iyice kabak tadı vermeye başladı yani son bir dersi olan da yıllardır emek veren de aynı yeni kayıt yapan da aynı yaş kuru hepsi yanıyor işe bak yaa

 69. Gulcan urgan dedi ki:

  Verilen hak geri alinmaz.
  Bu karar okuyanlari kapsamamali yoksa buyuk haksizlik, hukuksuzluk olur.En yakin zamanda duzeltilecegini umut ediyorum

 70. Bekir Ayık dedi ki:

  Şuan aktif bir şekilde okuyanları kapsamamalı,yoksa çok haksız bir karar olur.

 71. fatma yildirim dedi ki:

  Tam bitiriyoruz derken neden verilen hakkı bizden alıyorsunuz biz çok zor şartlarda bitirmeye çalışırken emeklerimizi bir anda zayi etmek hak mi sizce bize verilen hakkı bizden almayın üvey evlat değiliz biz

 72. Hacı önal dedi ki:

  Bu tamamen haksızlık, adaletsizlik YÖK biran önce bu kararından dönmeli. Bu haksızlığı gidermeli

 73. Nuray dedi ki:

  Yaşadığım şehirdeki üniversite örgünde ts1 340 civarı öğrenci alırken ben ts 1 410 puanla 16 saat uzaktaki şehri yazdım niye diplomada uzaktan eğitim yazmıcak diye bu 2, Üniversitem ve puanım örgün eğitimle eşit şartlarda olan tek farkı örgün sınıfta canlı dinliyor dersi uzaktan pc başında canlı dinliyor bizde proje ödevi yapıoruz hocalar test değil yazılı sınav yapıyor yeri geliyor yatarak okumuyoruz biz 1.500 e yakın harç ödüyorum git gel orda kal hep mastaf maddi manevi tazminat davası açmaya hakkımız var bu düşüncesizce alınan karar biran önce düzeltilmeli!!! Bu yök ün aldığı zamansız ilk karar değil 2012 de de sınava girildikten sonra aöf okul öncesini ingilizce öğr. kapatmıştı dersaneye sırf oraları kazanıp hem çalışıp hem okumak için dünya para döken gece gündüz ders çalışıp o puanı alan hem çalışıp hem okumak zorunda olan insanları madur etmişlerdi herkes örgün okumak zorunda değil zeka emek gördüğün eğitim şekliyle de ölçülmez insanları damgalamaya hakkınız yok adı üzerinde uzaktan eğitim örgün yani yakından alınan eğitimin aynısını uzaktan alıyoruz örgün diplomalarında nasıl örgün yazmıyorsa bizde de uzaktan yazamaz bu yüzden tamamen iptal bile edilsin bu karar örgünde okuyanlar da niye seviniyor anlamıyorum uzaktan eğitimi yüksek puanla yazanlar bu uygulamadan sonra örgünü yazarsa sizler açıkta kalıcaksınız!!! O yüzden hak hukuk adaletin yanında olun verilen hak geri alınmaz!

  1. Aslı dedi ki:

   okudugum en mantıklı yorumdan biri çok dogru demişsin

 74. Muhittin Demiralp dedi ki:

  İlahiyat önlisansı bitirdik. DGS ye girdik. Aldığımız yüksek puanlarla ( örgün okumayı çok istememize rağmen) bize tanınan haklara güvenerek İlitam’ları seçtik.Şimdi bu saatten sonra kural değiştirilemez. Değiştirilmesi gerekse bile verilen hak alınmayacak için bizi sağlamamalı.

  1. Huriye dedi ki:

   Kesinlikle olması gereken bir şeydi ama geç kalmış adalet

 75. Yeşim dedi ki:

  Gerçekten final sınavlarına 15 gün kala çok büyük bir şok yaşadık. Bu haksızlık kazanılmış bir hakkı nasıl hiçe sayarsınız.

 76. Huriye dedi ki:

  Kesinlikle olması gereken bir şeydi okula gidenle evinde okuyan eşit olmamalı bence

  1. Aslı dedi ki:

   tabi canım haklısın.Bnde örgünde okudum ve lanet olsun dedim hiç bi şekildede bi eşitlik yok.Uzaktan okuyanlar aksine daha cok cabalıyor.Örgün okuyup Şişirme notlarla Odyolojiye giden gördüm bu mu eşitlik.

 77. Ayşe dedi ki:

  Yani ne yapalım okumayalım mı bu ülkede dişimizi tırnağımıza katıp örgün okuyanlardan daha çok çaba sarfediyoruz zamanında imamhatiplilere yapılan haksızlığın aynısı şu an bize yapılıyor bu adaletsiz uygulamanın kaldırılmasını temenni ediyorum

 78. Elif dedi ki:

  Hayallerimizi gerceklestirmeyelim diye önümüze koydugunuz engeller bitmedi lanet olsun boyle sisteme. Zevk mi aliyorsunuz anlamiyorum ki okumayin arkadas bu ulkede katkida bulunmayin. Sonra derler neden beyin göçü!!! Çarşaf degistirir gibi sistem degistiriyorlar

  1. Aslı dedi ki:

   Maalesef canım…Gerçekten insanın okuma hevesini bitiryorlar

 79. Aslı dedi ki:

  İşte neden gelişmediğimizin göztergesi okumak isteyenin önüne engel koyarlar.Ticaret Lisesi mezunlarının bir çoğuna imkan tanırlar.Sınavsız sağlığa geçmek gibi.Bir tanıdıgım hiç çaba sarfetmeden şişirme okul notuyla Lisans tamamladı.Ona bakınca ben daha cok çabalıyorum günde 12 saat ben çalışmama ragmen matematik fizik bilmeyen adamın odyolojiye şişirme notlarla girmesi.Benim gibi okuma isteği olan insanlara ise it muamelesi yapılması doğru mu soruyorum size.Kimine gore doğru kimine gore yanlış olabilir ama ben 2.üniversite olarak uzaktan öğretim istedim Hukuk fakültesine yetecek puanım olmasına ragmen.Garip olan uzaktan okuyanlara yan gelip yatıyor muamelesi yapanlar.Hiç de öyle yan yatılmıyor 1 ders için ben günlerimi veriyorum.Bu hakka hukuka sığmaz bence.

 80. Emre Çağlayan dedi ki:

  İkinci öğretim okuyanlara ve özel üniversitede de okuyanlara yönelik bir gelişme olacak mı? Hani hazır damgalamaya başlanmışken onlara da böyle bir uygulama gereklidir. Düşük puansa onlarda devlet üniversitesinde ve normal öğretime göre daha düşük puanla yerleşiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir