• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eş Durumu İle Tayin Bekleyenlere Kötü Haber

Eş Durumu İle Tayin Bekleyenlere Kötü Haber

Sağlık bakanlığının yaptığı bir düzenleme, özellikle eş durumu nedeni ile tayin bekleyenlerin canını sıkacak. Doktorlar ile birlikte, uzman hekimler, diş hekimi ve eczacılar da aynı kapsama alınıyor. Sağlık Bakanlığı stratejik personel tanımını değiştirdiğini duyurdu. Hekimlerin de stratejik personel kapsama alınması nedeni, eşi özel sektörde görev alan hekimler artık eş durumundan tayin talep edemeyecekler. Resmi Gazetede […]

Sağlık bakanlığının yaptığı bir düzenleme, özellikle eş durumu nedeni ile tayin bekleyenlerin canını sıkacak. Doktorlar ile birlikte, uzman hekimler, diş hekimi ve eczacılar da aynı kapsama alınıyor.

Sağlık Bakanlığı stratejik personel tanımını değiştirdiğini duyurdu. Hekimlerin de stratejik personel kapsama alınması nedeni, eşi özel sektörde görev alan hekimler artık eş durumundan tayin talep edemeyecekler.

Resmi Gazetede geçtiğimiz hafta yayınlanan değişiklik ile birlikte, sadece doktorları kapsayan stratejik personel tanımı, uzman hekim, diş hekimi ve eczacıları da içine alacak şekilde yeniden düzenlendi.

Aynı kararnamede, il içinde atamalarda aranan 2 yıllık eğitim süresi de 4 yıl olarak güncellendi. Eğitim nedeni ile atama isteyen personel, 4 yıllık bir okulda örgün eğitim gördüğünü belgelemesi durumunda ataması yapılacak. Aynı düzenlemede, stratejik kapsam dışına kalan sağlık personellerine de eş durumu ile atamada 3 yıl olan özel sektör çalışma şartı, 5 yıl olarak belirlendi.

Yapılan açıklamada, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde sağlık personelinin görevlendirilmesinde sıkıntılar yaşandığını, bu durumun önüne geçilmesi amacı ile gerekli düzeltmelerin yapıldığını belirttiler.

Yapılan açıklama neticesinde; normal sağlık personelinde eşi özel sektörde çalışanlar 3 yıl SGK kapsamında bir işte çalıştığında eş durumu ile atama isteye biliyorlardı. Bu düzenleme ile 5 yıl boyunca özel sektörde ki eşin SGK’lı olarak özel sektörde çalışma şartı aranırken, doktor, diş hekimi ve eczacılar da stratejik personel kapsamına alınarak, eş durumu tayinlerine, görev süresince izin verilmeyeceği belirlenmiş oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor