Memurların göreve başlamadan önce sigortalı olarak çalıştıkları süreleri ve primlerini hizmet sürelerine ekletebilmeleri için kurumlarına dilekçe vermeleri gerekmektedir.Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan onaylı hizmet dökümü ve dilekçeyle kurumlara başvuru sonrasında belgeler, çalışılan il/ilçelere onay almak için gönderilip geri gelmesiyle hizmet birleştirme süreci tamamlanmaktadır. Belgelerin onaylanmak için çalışılan iş yerinin il/ilçelerine gönderilmesinden dolayı hizmet birleştirme işlemleri uzun sürmektedir. Bu konuda acelesi olanların bir an önce dilekçelerini vermeleri yararlarına olacaktır. (Bazı öğretmenlerin dilekçeleri kurumlarına değil de Milli Eğitim Müdürlüklerine yazdıkları, bunun sonucunda dilekçelerinin dikkate alınmadığı ve geri yollandığı görülmektedir. Öğretmenlerin hizmet birleştirme dilekçelerini çalıştıkları okula vermeleri, okulun ise üst yazıyla dilekçeyi il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine göndermeleri gerekmektedir. )

Hizmet birleştirme neden önemlidir?

Memurlar, göreve başlamadan önceki çalışma sürelerini hizmetlerine ekleterek hem emeklilik tarihlerini geriye çekebilmekte hem de primlerini yükselterek daha fazla emeklilik maaşı almaya hak kazanmaktadır. Aynı zamanda öğretmenler kadrolu atanmadan önce sözleşmeli olarak çalıştıkları sürelerden, dershanede ve özel okuldaki çalışmalarından hizmet puanı almaktadırlar. Böylelikle tayin durumlarında yüksek puanlarla daha iyi okullara yerleşme konusunda avantaj sağlanabilmektedir.

NOT: Aday memurlara, asaletleri tasdik edilinceye kadar derece, kademe ilerlemesi uygulanmaz. Ama Hizmet Puanını adaylığınız kalkmadan ekletebilirsiniz. Hizmet puanı ekleme için herhangi bir tarih yok. İstediğiniz zaman bu işlemleri yapabilirsiniz.

Hizmet birleştirme dilekçesini indirmek için tıklayınız.

 Facebook ÖĞRETMEN grubumuza katılmak için tıklayınız Facebook-icon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir