USD
3,6075
EURO
3,8951
ALTIN
142,8521

Memur Alımlarında Yaş Sınırı Var mı?

☞ Sitemizi telefonunuz ve tabletiniz üzerinden takip etmek için uygulamamızı indirebilirsiniz  Memur adaylarının büyük bir bölümünün merak ettiği soruların başında “memur atamalarında yaş sınırı var mı“, KPSS yaş sınırı var mı meselesi gelmektedir. Bununla ilgili araştırma yaptığınızda kesin bir cevap bulamazsınız. Çünkü her memuriyet çeşidinin kendine özel şartları olduğundan yaş sınırı da her memuriyette değişecektir. […]

Memur Alımlarında Yaş Sınırı Var mı?

☞ Sitemizi telefonunuz ve tabletiniz üzerinden takip etmek için uygulamamızı indirebilirsiniz GooglePlay

Memur adaylarının büyük bir bölümünün merak ettiği soruların başında “memur atamalarında yaş sınırı var mı“, KPSS yaş sınırı var mı meselesi gelmektedir. Bununla ilgili araştırma yaptığınızda kesin bir cevap bulamazsınız. Çünkü her memuriyet çeşidinin kendine özel şartları olduğundan yaş sınırı da her memuriyette değişecektir. Belirli bir yaştan sonra memur olunabilir mi sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

Bildiğiniz gibi memurluk tipleri A ve B olarak iki şekilde sınıflandırılmıştır. Yine değişebilen şartlar içinde B tipi memurluk kadroları atamalarında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. A tipi memurluk alımlarında ise genel olarak 35 yaş sınırı konulmaktadır. Ancak dediğimiz gibi bu durum her atama döneminde değişebilir ve alım şartlarının içerisine eklenir.

Memurlukların tiplerine göre yaş sınırı konulduğunu söylemiştik. Bunların içerisinde birkaç örnek vermemiz gerekirse;

ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde alınan memurluklar için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Polislik alımlarında yaş sınırı 30 olarak belirlenir.

Öğretmen atamalarında yaş sınırı 40 olarak uygulanıyordu. Ancak 2015 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bir maddeyle öğretmen atamalarında yaş sınırı kaldırılmıştır.

Sağlık, Adalet, Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli alımlarında çoğunlukla yaş sınırı konulmaz.

Bu bilgiler ışığında memur adaylarına naçizane tavsiyemiz şudur: Memurluk alımlarında yukarıda da açıkladığımız gibi kesin bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her kadro çeşidi için farklı yaş sınırı uygulanır ya da yaş sınırı tamamen kaldırılır. Bu nedenle başvuracağınız memuriyetler için ilanda belirtilen şartları kontrol etmenizde büyük fayda var.

YORUMLAR


  21 YORUM

  • Mehmet Ağustos 9, 2016

   Öğretmenlikte 40 yaş sınırı kaldırıldı 2015 te

   Cevapla

   • admin Ağustos 9, 2016

    Haklısınız, yazıyı güncelledik. Teşekkür ederiz.

    Cevapla

  • ali Ağustos 18, 2016

   Merhaba ben 35 yaşındayım, zamanında okutulmayınca öğretmenlik hayalimizde yarım kaldı; açıköğretimden 2 yıllık aşçılık okuyorum. Öğretmenlikte yaş şartı gerçekten kalktı mı ? seneye öğretmenlik için sınava girsem 36 yaşında başlamış olacağım için okul bitince 40 yaşını geçmiş olacağım bir sorun olur mu şu anki bilgilere göre değerlendirirsek olabilirmiyim.

   Cevapla

   • admin Ağustos 18, 2016

    Merhabalar, öğretmenlikte yaş sınırı bulunmamaktadır.

    Cevapla

    • ebru yıldırım Kasım 5, 2016

     bu yaş sınırı 28 şubat mağdurları için sadece diyorlar.öyle mi.yoksa herkes için mi

     Cevapla

     • admin Kasım 5, 2016

      Herkes için geçerli, zaten alımlarda özel olarak yaş da belirtilir onları da takip edebilirsiniz.

      Cevapla

      • ebru yıldırım Kasım 7, 2016

       tşk ediyorum cevabınız için.öğretmenlikte yaş yoktur zaten dimi : )

       Cevapla

    • Selma Kus Kasım 25, 2016

     40 yaş sınırı kalktı diyorsunuz 55 yaşın dada olsa öğretmen olabilirim yoksa bu 40 yaş sınırı sözleşmeli öğretmenlik yapanlar içinmi geçerli

     Cevapla

  • tahsin Ağustos 31, 2016

   gardiyanlıkta çoğu kimseye sorduğumda yaş sınırı olmadığını söylemişlerdi..fakat şimdi bir sitede 2016 için alınacak memurlarda 30 yaş sınırı var..doğrusu nedir acaba?

   Cevapla

  • tahsin san Ağustos 31, 2016

   merhabalar.ben 33 yaşındayım..birçok kişinin söylediği şekilde gardiyanlığa başvuracaktım.çünkü bana memur abilerimde dahil gardiyanlıkta yaş sınırı olmadığını söylemişlerdi.fakat bugün gördüğüm kadarıyla gardiyanlıkta 30 yaş sınırı varmış 2016 alımlarında.acaba bu her zaman mı böyle? ya nereye gitsek yaş sınırı var biz 94p puanıyla mecburmuyuz hizmetli olmaya? neden böyledir abicim babam okutmadı beni.yıllardır çalışıyorum.ancak kendime geldim bi yere girmeye çalıştık bu seferde önümüze yaş sınırı mı gelecekti..lutfen cevaplayınız

   Cevapla

  • alper Kasım 11, 2016

   bu memur alımlarında yani kpss sınavlarına girerken devletten bir açıklama bekliyoruz yani devlet yaş sınırı vardır veya yoktur diye net bir açıklama yapsın ona göre form alıp sınava girelim insanları aldatmasınlar yazık günahhh

   Cevapla

   • admin Kasım 11, 2016

    Evet kesin bir şey olmalı. Her kurum farklı bir uygulama yapıyor maalesef.

    Cevapla

  • Enes Aralık 16, 2016

   Selamın aleykum ben kpssden 95 aldım attyim branşta 10.yum bu atamada alım olursa gideceğim inşallah yaşım şuan 17 1 ocakta 18 olacam acaba atanabilirmiyim?

   Cevapla

   • Gamze Aralık 20, 2016

    Enes Maşallah sana.17 yaşında 95 puanı nasıl alabildin.nerden mezunsun.

    Cevapla

    • mehmet Ocak 6, 2017

     Çalışan kazanır :-D

     Cevapla

  • melek Aralık 20, 2016

   Kurunsal alimlarda hala yaş sınırı var malesef.35 yaş diye takılıp kaldılar.merkezi atamada yok.öğretmenlik icinde 45 yaş olarak biliyorum.

   Cevapla

  • Gamze Aralık 20, 2016

   Polislik içinde yaş sınırı yukarıya çekilse ya da öğretmenlikteki gibi kaldırılsa ne iyi olurdu.

   Cevapla

  • Merkan Ocak 1, 2017

   Yas sınırı cok gereksiz muhım olan verimdir

   Cevapla

  • Rukiye Ocak 2, 2017

   Eşim 2000 yılında Samsun'a devlet Hastanesi'ne atandı hizmetli olarak . Gidip kaydını yaptırdı işe başla emrini beklerken yaş haddinden dolayı iş başvurunuz reddolunmuştur diye kağıt geldi . Ama daha sonra o branşta yaş haddi kaldırıldı. Şimdi gerkli yerlere başvursak herhangi birşey hakedebilirmi. Yaş haddini dört ay aşmıştı ..

   Cevapla

  • mehmet Ocak 6, 2017

   Babam 52 yaşında adliyede temizlik kagit götür getirme işlerle uğraşıyor on sene falan oldu. Hala kadrolu olmadı ama şimdi diyorlar yaş sınırı geldi doğru mu aydınlatırsanız seviniriz

   Cevapla

  • Evrim Mart 1, 2017

   Hemsirelikte devlete kadrolu yada sozkesmeli alımlarda atanma baraj yaşı kaçtır.

   Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.