USD
3,6113
EURO
3,9041
ALTIN
143,1889

Öğretmen (Memur) Doğum İzni ve Doğum İzni Dilekçesi

Memur ve öğretmenlerin merak ettikleri soruların başında doğum izinleri gelmektedir. Bütün izinler gibi doğum izni de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda net olarak belirtilmiştir. Doğum yapan kadın memura 657 sayılı kanunun 104. maddesinin a fıkrasına göre doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni verilir. Eğer erken doğum yaşanırsa […]

Öğretmen (Memur) Doğum İzni ve Doğum İzni Dilekçesi

Memur ve öğretmenlerin merak ettikleri soruların başında doğum izinleri gelmektedir. Bütün izinler gibi doğum izni de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda net olarak belirtilmiştir.

Doğum yapan kadın memura 657 sayılı kanunun 104. maddesinin a fıkrasına göre doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni verilir. Eğer erken doğum yaşanırsa doğumdan önce kullanılmayan sürelerde izne dahil edilir.

Yine 104. maddenin b fıkrasına göre eşi doğum yapan memura ise isteği üzerine 10 güne kadar izin verilebilir.

Peki bu izinleri kim onaylayacak?

2013 yılından önce mazeret izinleri okul müdürünün önermesi, İl/İlçe MEM’lerin uygun görmesi ve kaymakam/vali tarafından onaylanmasından sonra kullanılabiliyordu. Ancak 2013 yılında izin yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle verilmesi zorunlu olan doğum izni gibi mazeret izinleri okul müdürün onaylamasıyla kullanılabilecektir. Yani doğum izni verilmesi zorunlu olan bir izin olduğu için kurum müdürünün onaylaması yeterli olacaktır.

Dilekçe

Mazeret İzin Dilekçesi

Sınav görevlerini kaçırmamanız ve Öğretmenlerimizi ilgilendiren haber, paylaşımlar için grubumuza bekleriz Facebook-icon

YORUMLAR


  3 YORUM

  • meral Şubat 4, 2016

   dogumsonrasi iznimi kullanamicam buyuzden dogumoncesi bu 8 haftalik izni uzatmak gibi bir sansim var mi ?

   Cevapla

   • admin Şubat 4, 2016

    Merhabalar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda doğum öncesi izinleri doğum sonrası kullanabilir diye bir ibare varken sizin dediğiniz şekilde bir durum belirtilmemiş. Bu durumda izinlerinizi dediğiniz şekilde kullanamazsınız.

    Cevapla

  • Sena Arıgūn Şubat 7, 2016

   5+3ders tam zamanli bir Lise de branş öğretmeniyim. Adayligim henuz kalkmadi. Ücretli doğum izni nden 24 şubatta döneceğim. 1) 3saat sut iznim 3×60=10dk midir yoksa 3ders saati midir? 2)nobet tutmadigim için öğle arasında okulda durma zorunluluğum var mı? 3)kaç ders saati çalışma zorunluluğum var? (27 saat verebilir mi?) 3)4ay tam ucret yarı zamanlı çalışma hakkım var mi? Bunu öğleden önce mi calismaliyim? 4)sağlık raporu almam adaylikta müdür kanaatini etkiler mi?

   Cevapla

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı ve dokümanlar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.