Açık Öğretim

Açık Öğretim Lise İle İlgili Genel Bilgiler

9k=

Örgün öğretim döneminde eğitim alma imkanı bulamayan, iki yıl üst üste sınıfta kalarak örgün öğretimin dışına çıkan ya da kendi isteği üzerine okulu terk eden bireyler için ek bir seçenek olarak açık öğretim lise eğitimi bulunuyor. Bu sayede bireyler, yurtiçi ve yurtdışında örgün lise öğrenimi ile denklik arz eden bir lise diplomasına sahip olabiliyor.

 

Ülkemizde açık öğretim lise okuyanların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Yılda ortalama 150-200 bin başvuru alan MEB, açık öğretim programlarında örgün öğretime göre daha farklı bir yol izliyor. Mezun olma şartlarının kısmen daha farklı olduğu Açık Öğretim Lise’de, dersler örgün öğretim müfredatı ile uyumlu bir şekilde ilerliyor. Bu durum bireylerin eğitim-öğretim hayatı açısından önem teşkil ediyor.

MEBlogo

Açık Öğretim Lise’yi daha yakından tanımak için MEB tarafından hazırlanan tanıtım sunumu izlenebilir. Ayrıca MEB Açık Öğretim Lise hizmetleri arasında ”ders seçimi nasıl yapılır”  sorusunun cevabına da yer veriliyor. İlk kez Açık Öğretim Lise başvurusunda bulunan kişiler için eğitici videolar ve yazılar mevcut durumda. Ayrıca adayların bilgilendirilmesi açısından sıkça sorulan sorular, mezuniyet şartları gibi kısımlar da sonradan eklenmiş.

Açık Öğretim Lise başvurusu gerçekleştirmek için yapmanız gereken işlemler şu şekilde:

  1. Öncelikle MEB ile anlaşmalı olan (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank) bankalardan herhangi birine (Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına ) 30 TL yatırıyorsunuz.
  2. Ödeme sonrası almış olduğunuz banka dekontu ve kayıt için gerekli diğer belgelerle birlikte Halk Eğitim ya da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne müracaat ediyorsunuz. Burada size verilen hesaba ek olarak 10 TL kayıt ücreti yatırıyorsunuz.
  3. Size verilen giriş bilgileri ile MEB üzerinden Açık Öğretim sistemine girerek öğrencilik durumunuzu kontrol ediyorsunuz. ”Aktif” ibaresi yer aldığı takdirde derslerinizi seçiyor ve işlemi tamamlıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir