• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YÖK’ten ÖYP’lilere Lisans Üstü Eğitim Yerleştirmesi Kararı

YÖK’ten ÖYP’lilere Lisans Üstü Eğitim Yerleştirmesi Kararı

Yükseköğretim Kurulu’ndan ÖYP’li Araştırma Görevlilerine hem lisansüstü, hem de doktora eğitimi için merkezi yerleştirme kararı alındı. Olağan Üstü Hal kararları neticesinde belirli süre durdurulan uygulama artık yeniden devrede ve yerleştirmeler kaldığı yerden devam edecek. Yapılan Olağan Üstü Hal nedeni ile tüm üniversitelere bir genelge gönderilmişti. Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile atanmış olan tüm Araştırma Görevlilerinin […]

Yükseköğretim Kurulu’ndan ÖYP’li Araştırma Görevlilerine hem lisansüstü, hem de doktora eğitimi için merkezi yerleştirme kararı alındı. Olağan Üstü Hal kararları neticesinde belirli süre durdurulan uygulama artık yeniden devrede ve yerleştirmeler kaldığı yerden devam edecek.

Yapılan Olağan Üstü Hal nedeni ile tüm üniversitelere bir genelge gönderilmişti. Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile atanmış olan tüm Araştırma Görevlilerinin statüsünün, herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan 50/d maddesinde belirtilen statüye dönüştürülmüştü. Alınan karar tüm araştırma görevlilerini kapsıyordu. Yeniden alınan karar ile KHK uygulanmaya devam edecek, fakat statüsü değiştirilen araştırma görevlileri yeniden eskisi gibi 33. Maddenin (a) fıkrasına göre atamalarının yapılacağı açıklandı.

YÖK’ün yeniden tüm üniversitelere göndermiş olduğu yazı ile araştırma görevlisi olarak atanmış, yabancı dilden yeterli puanı almış fakat henüz herhangi bir lisansüstü programa yerleşmemiş olan araştırma görevlilerinin hem lisansüstü, hem de doktora eğitimleri için yerleştirme yapılacak. YÖK’ün hassaslık gösterilmesi gerektiği konu her üniversitede ki uygulamanın tamamen aynı şekilde olması yönünde ÖYP eğitim ataması konusundadır

Ayrıca YÖK ÖYP kararı neticesinde gönderdiği yine aynı yazıda farklı üniversitelerde lisansüstü eğitim gören ÖYP’lilerin geri çağırılması hususunda da teamüller ve akademik gerçekliğin dikkate alınmasını istiyor. Eğitim görmüş olduğu programın, geri çağırıldığı üniversite de olup olmadığı, bölümün niteliği, destek verebilecek öğretim üyesi, bilimsel çalışmanın yapılabilme imkanı gibi kriterlere bilimsel zeminde dikkat edilmesi yönünde bir uyarı bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor