Açık Öğretim, Gündem, Manşet, Sınavlar

Açık Öğretim Lise Kredi Sistemi Nedir?

2Q==

Açık Öğretim Kredi Sistemi

Açık Öğretim Lisesi ya da açık lise olarak tabir edilen sistem, örgün lise sistemine göre farklılık göstermektedir. Bu sistemde okunan seneler, sınıf olarak değil de dönem olarak tabir edilmektedir. Örgün öğretime göre her bir sınıf senesi içerisinde iki dönem bulunmaktadır. Açıköğretim kapsamında ise 8 dönemde de başarılı olanlar mezun kabul edilmektedir. Dersler dönem dönem alındığı için liseyi uzatabilir ya da neredeyse 2,5 sene içerisinde de bitirebilirsiniz. Açıköğretim lise kredi sistemi kapsamında olduğu için üstten kredi alarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Lisede Kredi Sistemi Nasıldır

Açıköğretim lisesi kapsamında alınan her dersin belirli bir sayıda kredisi bulunmaktadır. Dönem için belirlenen kredi sayısı tamamlanacak şekilde her dönem ders seçimi yapılmalıdır bu sebeple. Verilen/ geçilen her dersin kredisi hanenize eklenmektedir. Başarısız olunan dersin kredisi ise sayılmamaktadır. Öğrenciler bu kapsamda bir dönem boyunca en fazla 30 kredilik dersler alabilirler. Derslerin kredisi ise zorunlu dersler alındığında tamamlanmadıysa seçmeli derslerle gereken kredi oluşturulmaktadır. 8 dönem boyunca kredi sistemine bakmak gerekirse şu an için yeni kaydolan bir öğrencinin 192 krediyi tamamlaması gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesinde ortak derslerden yani zorunlu derslerden her aday en az 3 kere zorunlu dersin sınavına girmeleri gerekir. 3 sınavdan da başarısız olan adaylar açık öğretim lise ortak dersten muaf olurlar. Açık Öğretim Lisesi zorunlu dersten muaf olan öğrenciler, zorunlu dersin yerine başka bir ders seçebilirler. Öğrenciler isterlerse zorunluluğu kalkan dersi de seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesi Kredi Hesaplama

Açıköğretim lise kredi sistemi,  belirtildiği üzere aldığınız ders başına düşen kredi üzerinden hesaplanır. Bu yüzden ders sayısından ziyade dersin kredisi önemlidir. 8 ile 12. sınıf arasında toplam 8 dönem bulunmaktadır. Geçtiğiniz her dersin kredisi karnenize yansımaktadır. Örnek vermek gerekirse, ilk dönem seçip başarılı olduğunuz 6 kredilik bir edebiyat dersini, ikinci dönem de başarı ile geçerseniz toplam 12 kredi kazanmış olursunuz. Bu şekilde başarılı olduğunuz diğer derslerin kredisi de hanenize yansır. Seçim yaptığınız fakat başarılı olamadığınız dersler ise hesaplama içerisinde kalır fakat 0 kredi olarak size yansır. Eğer örgün bir lise eğitiminden açık liseye geçiş yaptıysanız, geçer not aldığınız dersler, dersin saat sayısı kadar kredi olarak hanenize eklenir. Yani 4 saatlik bir dersin, 4 kredi sayılması gibi. En az 192 krediyle okulu tamamlamanız gerekmektedir. Bu kapsamda üst dönemlerden kredi alarak 200’ü aşan bir kredi sayısıyla da okulu bitirebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Kredi Öğrenme

Açık Öğretim Lise öğrencilerini kredilerini öğrenmek için AOL sistemine giriş yapabilirler. Sağ menüde yer alan kredi hesaplama bölümünde açık lise kredi öğrenme işlemi yapılabilir.

GooglePlay      Kamudanses App Store

Açık Öğretim Lise Kredi Sistemi Nedir?” İçin 14 Sıkça Sorulan Sorular

 1. havvanur dedi ki:

  Ben lise 3. Sinifta okulu biraktim. Bu yil aciga kayit yaptirdim bana 192 krediden 106sini vermisler zaten. Geriye kalan 86 krediyi ben kac donemde tamamlarim yani bu sene mezun olabilir miyim ? Donem 5 gozukuyo suan.

  1. merve dedi ki:

   1 sene de kesin mezun olursun

  2. Fadime dedi ki:

   Yaklaşık bir yıl olmuş. Sizinle benzer durumda olan kardeşim var. 12.sınıfı açıktan devam ettirmek istitor ama alttan zorunlu dersleri var. Zorunlular da 109 seçmelilerde 40 kredisi var. Tabi bu kredileri oturduk biz hesapladık. AOL sisteminde farklı kredi çıkar mı?? Bu yıl bitirebilir mi sizce?? Sizde son durum nedir?? Umarım en kısa zamanda görür ve cevaplarsınız.

 2. Melike DD dedi ki:

  merhabalar bu döenmki sınavı kaçırdım durumum silik düşrü kredim 42 nem kaç yılda bitiririm acaba 🙁

 3. aleyna dedi ki:

  lise 4 deyim ama kredim 62 mezun olabilirmiyim bu sene ne ne yapmam gerekiyor

  1. aleyna dedi ki:

   ve imamhatipte okuyorum

  2. zeyno dedi ki:

   mezun olamazsınız acak kredinizi 192 tamamlamanız gerekiyor

 4. Rumeysa dedi ki:

  Ben yeni a.o.l kaydoldum acik ogretim sinavlari zormu 2.5 senede bitirebilir miyim acaba . En kisa surede cevaplarsanız sevinirim…

 5. burak dedi ki:

  benim kredim 182 12 ortak ders var 192 krediyi tamamladıktan sonra ortak sınavları vermem gerekli i ?

 6. gizem dedi ki:

  merhaba arkadaşlar 12.sınıfın 2.döneminde açıktan okuyabilirmiyiz?

 7. büşra dedi ki:

  12. sınıfım açığa geçtim şuan genel ortalamam arkadaşımınkinden on puan fazla olmasına rağmen kredim onunkinden 4 puan daha az neden böyle genel ortalama da ders saatine göre hesaplanmıyor mu ikimiz de anadolu lisesinden geçiş yaptık

 8. Kaan dedi ki:

  Ben 12.sınıfta açık öğretime geçiş yaptım ve kredimi nasıl hesaplayacağım.
  Ortalamalarım 9.sınıfta 88
  10.sınıfta 89 11,sınıfta 91 di kredimi nasıl hesaplayacağım

  1. Nisa dedi ki:

   Aol uygulamasını indir kredi bilgilerim kısmından öğrenebilirsin kaç olduğunu

 9. Nisa dedi ki:

  Ben 12.sınıfım ilk dönemden açığa geçtim daha aol sınavınada girmedim kredim 241 görünüyor bu dönem tek sınava girsem yeterli mi ve ort 80 üstü olması için kaç krediye daha ihtiyacım var ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir