Manşet, Sınavlar

Açık Öğretim Lisesi Nedir? Kayıtlar Nasıl Yapılır?

Öğrenciler, lisede okurken kimi sorunlar sebebi ile eğitimi yarıda bırakabilmekte. Bazı öğrenciler ise lise eğitimini örgün düzeyinde tamamlayamazken bazı öğrenciler ise tercihini örgün eğitimden yana kullanmak istemez. Bu durumda olan öğrenciler için en iyi seçim Açık Öğretim Lisesi olmuştur. Kredili sistem ile üniversite tarzında eğitim veren bu liseler eğitimini tamamlamak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir nimettir.

Her dönemde belli bir sayıda alınabilecek ders kredisi ve mezun olma kredi sınırları bulunan Açık Öğretim Liselerinde dersler örgün eğitimdekilerle aynıdır. Buradan mezun olan bir öğrenci YGS-LYS sınavlarına girmeye hak kazanabilmektedir. ( YGS puanına göre LYS’ye girip girmeme durumu bulunur). Öğrenci bu liseden mezun olup, sınav sonrasında ister örgünden isterse açıktan olarak üniversite okuyabilir.

Açık Öğretim Liseleri yeni kayıt işlemleri ve kayıt yenileme işlemlerinin tarihleri ve işleyişi www.aol.meb.gov.tr adresinde bildirilmektedir. Günü geldiği zaman sitede kayıt tarihleri, kayıt ücreti gibi bilgiler paylaşılır.

Her sene genel olarak ‘açık öğretim lise kayıtlar’ Eylül ayı içinde yapılmaktadır. Yine genel olarak Eylül ayı ilk haftasında kayıt işlemleri başlar. Kayıt yenileme işlemleri de sitede belirtilen tarihte olmak üzere genel olarak 15 Eylül -23 Ekim arasında yapılır. Kayıt yenileme işleminde daha önce kaydı olan, silinmiş veya dondurmuş kişiler faydalanabilir.

Açık Öğretim Liselerine Kayıt Yaptırma Durumu Olanlar

– İlköğretim Okulları/ Ortaokul Mezunları

– Genel Lise ve Meslek Liselerini bırakmış kişiler

– Polis okulları, Anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, astsubay hazırlama okulları, askeri okullar, fen liseleri, spor liseleri, Anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, güzel sanatlar lisesinden ayrılanlar

– Yurt dışında eğitim görmüş ve Türkiye’de devam edebilirliğini belirten Denklik Belgesi alanlar

Kayıt İçin Gereken Belge ve Evraklar

– T.C Kimlik No Beyanı

– Son 6 ay içinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf

– İlköğretim ya da ortaokul diploma aslı,  kayıp olanlar ise okuldan alınacak diploma kayıp belgesinin aslı ya da denklik belgesi aslı

– Kayıt için yatırılan ücreti gösterir banka dekontu

Açık öğretim liselerine kayıtlarda ve kayıt yenileme işlemlerinde belirli bir ücret bankaya yatırılmaktadır. Bu ücretlerin nereye yatırılacağı ve ne kadar olacağı kayıt zamanında siteden duyurulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir