Manşet, Öğretmen

Başöğretmenlik Unvanı Geri Geliyor

2Q==

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, son günlerde öğretmenlerin gündeminde yer alan öğretmen performans değerlendirmeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Öğretmen performans değerlendirme konusunda uzun süredir çalışmalarda bulunduklarını, bu konuda uzmanların görüşlerini aldıklarını ve yurt dışındaki örnek uygulamaları incelediklerini belirten Aktekin, öğretmen yeterliliğini sürekli güncelleme adına böyle bir uygulamanın geleceğini belirtti.

Öğretmenlere verilecek performans notunu 100 puan üzerinden aşağıdaki kaynaklar belirleyecek. Öğretmen performans değerlendirmede kaynaklar ise şu şekilde olacak:

1) Okul müdürü

2) Müdür yardımcısı

3) Müfettiş

4) Okuldaki diğer çalışanlar

5) Zümre öğretmenleri

6) Öz değerlendirme

7) Öğrenci

8) Veli

Yukarıda yer alan kaynakların değerlendirmeleri MEBBİS üzerinden yapılacak. Ancak yapılacak değerlendirmelerin ağırlıklı puanlarının aynı olmayacağını belirten Aktekin, bu kaynakların puanlama dereceleri üzerine çalışmamız devam ediyor dedi. Ayrıca öğretmenlere performans değerlendirmesi kesinlikle bir ceza olarak verilmeyecek, bilakis değerlendirmeler öğretmenleri teşvik etmek ve ödüllendirmek üzerine kurulacak.

Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Geri Geliyor

Öğretmenlere uygulanacak performans değerlendirmelerinin cezadan ziyade ödüllendirme üzerine olacağını belirten Aktekin, değerlendirmelerden sonra öğretmenlere Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik gibi unvanlar verilecek. Ancak bu unvanlar öğretmenlere kalıcı olarak değil geçici süreyle verileceğini de açıkladı Semih Aktekin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir