Formasyon, Manşet

Formasyon Kontenjanı 15 bin Olarak Açıklandı

9k=

Yüksek Öğretim Kurulu 12 Kasım 2015 tarihinde yaptığı açıklamayla 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 15.000 pedagojik formasyon kontenjanı belirlendiğini duyurdu.

Açıklama özetle şu şekildedir:

“Öğretmen yetiştirme konusuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla iletişim kurulduğu ve ihtiyaç analizlerin yapıldığı, bu analizler sonucunda bazı eğitim fakültesi bölümlerinin kontenjanlarının azaltılması, eğitim fakültelerinin ikinci öğretimlerinin ise tamamen kapatılması konusunda mutabık olduklarını açıklayan YÖK, bundan sonra popülist yaklaşımlardan ziyade daha akılcı bir planlama içerisinde olduklarını açıklamada vurguladı.Pedagojik formasyon eğitimiyle ilgili birçok talep aldıklarını ancak ülkenin gerçeklerine ve ihtiyaçlarına göre hareket etmeleri gerektiğini belirten YÖK, pedagojik formasyonla ilgili lisansüstü eğitime geçeceklerini belirtti. Lisansüstü eğitim için Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunun çalışma içinde olduğunu belirten YÖK bu konuda zaman gerektiğini de açıklamada belirtti. Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunun çalışmalarını tamamlayana kadar 15 bin pedagojik formasyon kontenjanını belirlendiği, kontenjanların dağılımlarının ve başvuruların tarihlerin ise üniversiteler tarafından belirleneceği vurgulandı. “

Açıklamadan çıkardığımız sonuç şudur: YÖK bundan sonra öğretmenlik alanlarıyla ilgili bölümlerde kısıtlamaya gidecek. Pedagojik formasyon eğitimi bundan sonraki süreçte eskisi gibi lisansüstü yani yüksek lisans olarak verilecek. Lisansüstü eğitime geçilene kadar adayların mağdur olmaması için 15binlik bir kontenjan, pedagojik formasyon sertifikası şeklinde verilecek ve ALES şartı aranmayacak. Ancak lisansüstü eğitime geçilmesi durumunda ALES şartı aranmaya başlanacak. 15 bin formasyon kontenjanı Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyduğu branşlara ağırlık verilmesi suretiyle dağıtılacak.

YÖK’ün 12 Kasım 2015 tarihli açıklaması şu şekildedir:

Açıklama linki için tıklayınız.

Pedafojik Formasyon Duyurusu 1

Pedafojik Formasyon Duyurusu 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir